İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus 15 Metre Mesafeye Kadar Kablosuz Şarj Edilebilecek

Apple bu yıl tanıtacağı iPhone 7 ile birlikte kendi kablosuz şarj teknolojisini başlatabilir. Uzmanlara göre şirket çalışmalarını artık tamamlamış durumda ve bu sefer iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile kablosuz şarj teknolojisi kullanıma sunulacak. Ne şartlar da hangi koşullarda bir kablosuz teknolojisi kullanıma sunulacak bu belirsizliğini koruyor.

teknik destek

Energous şirketi de Apple kanadına yakın bir şekilde öne çıkarak, WattUp adını verdiği kablosuz teknolojisini tanıttı. WattUp ile 15 metreye kadar uzaktan cihazlara kablosuz şarj teknolojisi sunuluyor. Yani cihazlarınızı şarj dağıtıcısından 15 metreye kadar uzaklıktan şarj edebiliyorsunuz, üstelik kablosuz bir şekilde.

Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi WattUp, uyumlu cihazlara radyo frekansı (RF) sinyalleri üzerinden enerji gönderilebiliyor. En fazla 12 cihaz aynı anda bağlanabiliyorlar ve hepsi yazılım tarafından kontrol edilebiliyor.

Energous, enerjinin ulaştırılması için cihazlara minyatür bir anten gerektiğini söylüyor. Videoda yapılan gösterim iOS cihazları da kapsıyor. Apple da teorik olarak gelecek nesil cihazları üzerinde WattUp alıcılarını kullanabilir. Ve BGR’nin yayınladığı bir raporda iPhone 7’nin kablosuz şarj teknolojisi konusunda nasıl bir farklılık sunacağı halen belirsizliğini koruyor. Yine de raporda Apple ile Energous’un işbirliğine gidebileceğinden söz ediliyor.

Bu belki biraz hayali gibi gelebilir ama kesinlikle Apple’ın iPhone‘lar için büyük bir atılımı olacağı açık.

WattUp kablosuz şarj teknolojisinin en büyük özelliği ise şarj pedi ile herhangi bir temas zorunluluğunun olmayışı. WattUp teknolojisi 15 metreye kadar cihazların özgürce dolaşımını destekliyorlar ve yine de cihazların şarj olmasını sağlıyor.

WattUp’ın şarj süresi, diğer dezavantajları ise henüz belirsiz. Yine de bugünün kablosuz şarj teknolojileri ile kıyaslandığından çok daha iyi olduğu görülüyor. Üstelik bugünün kablosuz şarj teknolojilerinin çok yavaş olduklarını da belirtelim.

Eğer ki bu teknoloji oldukça özel değil ise Apple bundan rahatsızlık duymayacak ve herhangi bir girişim göstermeyecektir. Eğer ki bu teknoloji gerçekten anlatıldığı kadar özel ise Apple’ın şirketi satın olması bile gündeme gelebilir ve iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta bu büyük gelişme görülebilir.

teknik destek