İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7’de Home Tuşu Değişebilir

iPhone 7’nin tasarım olarak iPhone 6s ile aynı olacağı neredeyse kesinleşirken küçük detaylar ile ilgili yavaş yavaş yeni bilgiler gelmeye başladı. Cowen and Company analist şirketine göre iPhone’de Force Touch özellikli bir home tuşu görebiliriz.

İddiasını tedarik zincirlerine dayandıran şirkete göre bu yeni home tuşu mevcut tuş ile aynı hizada ve boyutta olacak. Apple’ın Force Touch teknolojisini MacBook’larda trackpad üzerinde kullanacağına ilişkin daha önce haberler çıkmıştı. Force Touch özellikli böyle bir butonun olması kullanıcılara dokunsal geri bildirim sağlayacak.

Cowen and Company şirketinin biraz karışık bir sicili olduğundan haberin doğru olma ihtimali düşük. Fakat iPhone 7’de yeniden tasarlanmış home tuşu olacağı ile ilgili ikinci iddia olması olaya biraz ciddi bakmamıza sebep oluyor. Daha önce(Nisan ayı) DigiTimes da iPhone 7’de dokunmatik bir home tuşunun kullanılacağını iddia etmişti.

İddia Cowen and Company’e göre daha güvenilir bir kaynak tarafından doğrulansa da kulaklık jackının kaldırılması ve su geçirmezlik özelliklerine göre home tuşu ile ilgili iddialar biraz şüphe ile bakılması gereken bir iddialar.

Wall Street Journal, geçen hafta iPhone 7’de su geçirmezlik özeliği olacağına ve kulaklık jackı olmayacağına dair bir rapor hazırlamıştı. Raporda ayrıca KGI Analisti Ming Chi Kuo’un da iddia ettiği gibi iPhone 7’de mütevazi değişikliler olacağından bahsetmişti. Home tuşundaki değişiklik gerçekten büyük bir değişiklik. Bu sebeple bu değişikliğin 2017’de çıkması beklenen iPhone 8 modeline kalması muhtemel.