İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone 7’de Kulaklık Girişinin Kaldırılması Neleri Değiştirecek?

Şimdiye dek iPhone 7 için pek çok söylenti, iddia ortaya atılmış durumda. Elbetteki hangisi gerçeği yansıtıyor hangisi sadece bir iddia, söylenti olması dışında bir şey ifade etmiyor Eylül ayı içerisindeki lansmanda tanıtılacak olan gelecek nesil iPhone 7 ve 7 Plus’la göreceğiz.

teknik destek

Ancak genel olarak bakıldığı zaman iPhone 7 için ortaya atılan en önemli iddia 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılması ve bu kulaklık girişinin şarj girişi ile birleştirilmesi. Peki ya bunun gerçekleşmesi neleri değiştirecek?

Lightning-Kulaklik

Öncelikle iPhone 7’den önceki tüm kulaklıkları unutabilirsiniz! Evet yanlış duymadınız. Eğer ki 3.5 mm kulaklık girişi kalkar ve şarj girişi ile birleştirilirse mevcut hiçbir kulaklık iPhone’unuzun kulaklık girişi ile uyumlu olmayacak. Bu da elbetteki ilk birkaç ay sorun yaşatabilir ve sadece Apple’ın orjinal aksesuarlarına mecburiyeti ortaya çıkartabilir ancak bu birkaç aylık sürecin ardından her şey eskisi gibi olmaya başlar. Apple dışındaki üreticilerde oldukça yüksek rakamlara, insanların mecburiyeti kullanarak bu yeni nesil kulaklıkları satabilirler.

Neden normal olmaya başlar dediğime gelecek olursam da cevabı basit; prestij. Apple yıllardır hatta net olarak 2007 yılından bu yana akıllı telefon sektörünü şekillendiren teknoloji devi. Hal böyle olunca aksesuar üreticilerinden önemli akıllı telefon üretimi yapan teknoloji devi firmalar dahi Apple’ı takip ediyorlar. USB-C portunu ilk olarak bir dizüstü bilgisayarında -MacBook- kullanan Apple ilk zamanlar çok eleştirilmişti. Şu anda pek çok önemli bilgisayar üreticisi firmanın özellikle ultrabooklarında USB-C portunu görmek mümkün. Ve giderek bu yeni nesil port yaygınlaşmaya devam ediyor.

Özetle, Apple’ın iPhone 7 ile artık standart hale gelen 3.5 mm kulaklık girişini kaldırması bizden bir şey götürmeyecek. Sadece kullanım kolaylığını beraberinde getirecek. Şahsen umut ediyorum ki yeni nesil iPhone’larla 3.5 mm kulaklık girişi kalkar ve şarj girişi ile birleşir. Elbetteki nihai karar Apple’a ait ve bunu Eylül ayında göreceğiz.

müşteri hizmetleri