Şimdi yükleniyor

iPhone 8 Bir Saniyenin Milyonda Biri Süresinde Yüzünüzü Tanıyacak!

iPhone 8 Yüz Tanıma

iPhone 8 Bir Saniyenin Milyonda Biri Süresinde Yüzünüzü Tanıyacak!

Son Güncelleme tarihi 21 Ağustos 2017 by Müşteri hizmetleri

iPhone 8 için yayınlanan yeni bir raporda, cihazda kullanılacak olan yüz tanıma sisteminin saniyenin milyonda biri süresinde yüzü tanıyabileceği iddia ediliyor.

teknik destek

Son zamanlarda çıkan tüm raporlarda, Apple’ın yeni amiral gemisinde Touch ID’yi devre dışı bıraktığını ve hem cihazın kilidinin açılmasında hem de Apple Pay gibi ödeme ve bankacılık işlemlerinde yüz tanıma özelliğinin kullanılacağı öne sürülüyor. Touch ID’nin kaldırılmasıyla ilgili endişeler dile getirilse de Apple’ın tüm bu endişeleri giderecek başarılı bir yüz tanıma sistemini cihazında kullanacağı görülüyor.

Yüz tanıma özelliğiyle ilgili ilk endişe, Apple Pay ile ödeme yaparken cihazın ödeme terminaline çok eğik bir açı ile tutulacağı ve bu yüzden cihazın kullanıcı yüzünü göremeyeceği ve tanıyamayacağıydı. Ancak Apple tarafından kullanılan sistemin, cihazın düz tutulmasında bile yüz tanıma yapabildiği söyleniyor.

Bugün ortaya çıkan raporda ise yüz tanımanın oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşeceği bilgisi aktarılıyor. 3D sensörler sayesinde, yeni yüz tanıma tarayıcısının bir saniyenin milyonda birisi süresinde kullanıcının yüzünü tanıyacağı aktarılıyor. Bu bilgi için herhangi bir kaynak gösterilmiyor ancak Koreli bir kaynaktan geliyor olması OLED ekran üreticisi Samsung’undan Koreli olmasından dolayı güven veriyor. Samsung’un yüz tanıma özelliğinin geliştirdiği veya ürettiğini söylemiyoruz ancak sensörlerin ekrana montajı hakkında bilgi sahibi olabileceğini düşünüyoruz.

iPhone 8’in yüz tanıma sisteminin sahip olacağı kızılötesi ışınları sayesinde karanlıkta veya düşük ışıkta da çalışacağını belirtelim. Genelde “yapılandırılmış ışık” olarak adlandırılan derinlik algılama teknolojisi, bir kişinin yüzünde veya başka herhangi bir hedefte binlerce minik kızılötesi noktanın yansıtılmasıyla gerçekleşir. Bu yansıtma ile yüzdeki her detay okunabiliyor ve kamera süper doğru derinlik bilgisini toplayabiliyor.

teknik destek