Şimdi yükleniyor

iPhone 8 ve iPhone 7 Karşılaştırması

iPhone 8 ve iPhone 7

iPhone 8 ve iPhone 7 Karşılaştırması

Apple, 12 Eylül’deki özel etkinliğinde yeni iPhone modellerini duyurdu. Elbetteki bu modellerden en göz olduranı iPhone X oldu. Zaten iPhone X, iPhone’un 10. yılına maledilen bir model olduğu ve etkinlikte tanıtılmasından hemen önce “One more thing…” sözünün özellikle kullanılması onun ne kadar özel bir model olduğunun göstergesiydi.

iPhone X ile birlikte, iPhone 7s ve 7s Plus’ın yerine iPhone 8 ve iPhone 8 Plus tanıtıldı. Yeni standart modellerin bir önceki nesile karşılık durumu merak konusuydu ve pek çok kişi iPhone 8 Plus – iPhone 7 Plus karşılaştırmasına göz attıktan sonra yönünü iPhone 8 – iPhone 7 karşılaştırmasına çeviriyor.

teknik destek

iPhone X’e göre daha uygun fiyatlı olan iPhone 8 ve 8 Plus’ın ölçülerinde ve tasarımında çok önemli bir değişim yok ama daha hızlı A11 Bionic çip ve kablosuz şarj gibi pek çok yeniliğe sahipler.

iPhone 7’niz varsa ve iPhone 8’i satın almayı düşünüyorsanız eski akıllı telefonun iPhone 8’e göre ne seviyede olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu nedenle, iPhone 8 ve iPhone 7’yi karşı karşıya getirdik ve iPhone 8’in 7’ye göre yeni, aynı ve farklı olan tüm özelliklerini sizin için toparladık.

[toc]

iPhone 8 – iPhone 7 Karşılaştırması

iPhone 8 ve iPhone 7: Neler Aynı?

Touch ID: Hem iPhone 7’de hem iPhone 8’de Touch ID parmak izi kimlik doğrulamasına sahip ana ekran düğmesi yer alıyor.

Ön Kamera: iPhone 8’in ve iPhone 7’nin ön tarafında ƒ / 2.2 diyafram açıklığına sahip, Retina Flaşlı, 1080p HD video kaydı yapabilen 7 megapiksellik bir kamera yer alıyor.

Suya Dayanıklılık: Hem iPhone 8 hem de iPhone 7, IP67 dereceli suya, sıçramaya ve toza karşı dirençliler.

RAM Miktarı: iPhone 7 ve iPhone 8’de 2GB RAM yer alıyor.

Pil Ömrü: Apple’ın kendi testlerine göre, iPhone 8 ve iPhone 7’nin pil ömrü hemen hemen aynı:

  • Kablosuz bağlantı üzerinden konuşma süresi: 14 saate kadar
  • İnternet Kullanımı: 13 saate kadar
  • Kablosuz bağlantı üzerinden video oynatma: 13 saate kadar
  • Kablosuz bağlantı üzerinden ses çalma: 40 saate kadar

Her iki modelde de lightning konektörü var ancak 3.5mm kulaklık girişi yok.

Her iki model de LTE Advanced, VoLTE, 802.11ac Wi-Fi ve Wi-Fi aramasını destekliyor.

iPhone 8 ve iPhone 7: Benzer Olan Özellikler

Ekran: iPhone 8 ve iPhone 7’nin ekranının çözünürlük, boyut, renk yoğunluğu ve parlaklığı birebir aynı. Yani Apple, iPhone 7’de kullandığı ekranı, hiçbir değişiklik ve geliştirme yapmadan iPhone 8’de de kullanmış diyebiliriz.

Tek fark, iPhone 8’in ekranın rengini ve yoğunluğunu çevresindeki ortamdaki ışığın renk sıcaklığına uyacak şekilde otomatik olarak ayarlayan True Tone ekrana sahip olmasıdır.

Örneğin, loş ışıklı bir odada duruyorsanız, ekran daha sıcak ve daha yeşil görünür. Ya da bulutlu bir günde dışarıda iseniz, ekran daha renkli ve daha gösterişli görünür.

Arka Kamera: Hem iPhone 8’de hem de iPhone 7’de ƒ/1.8 diyafram diyafram açıklığına sahip 12 megapiksellik bir kamera yer alıyor. iPhone 8’in kamerasının sahip olduğu dört LED’li True Tone Flash dışında geriye kalan her şey iPhone 7’nin kamerası ile aynı.

Boyut ve Ağırlık: iPhone 8, sadece 148 gram ağırlıkta ve iPhone 7 138 gram ağırlıkta. iPhone 8, iPhone 7’den marjinal olarak daha kalın (0,2 mm).

iPhone 8 ve iPhone 7: Farklı Özellikler Neler?

Cam Tasarım: iPhone 8, aynı renkteki 7000 Serisi alüminyum şerite ve cam tasarıma sahip. iPhone 7 ise bu tasarımsal özelliklere sahip değil. Apple, iPhone 8’in kasasının cam kaplamasının herhangi bir akıllı telefonun sahip olduğu cam malzemesine göre yüzde 50 daha güçlü olduğunu söylüyor.

Performans: iPhone 8’de Apple’ın en yeni A11 Bionic çipi yer alıyor. Bu çip, iPhone 7 Plus’taki A10 Fusion çipine göre yüzde 25 daha hızlı iki çekirdeğe ve yüzde 70 daha hızlı dört yüksek verimli çekirdeğe sahip. A11 çipi ayrıca Nöral sistem ve M10’a karşı daha güçlü bir M11 hareket yarımcısı işlemciye sahip.

Kablosuz Şarj: iPhone 8, Qi standardına dayalı kablosuz şarjı destekliyor. Cihaz, Apple’ın yaklaşmakta olan AirPower veya Mophie, Belkin ve Incipio gibi aksesuar üreticilerinin üçüncü parti seçenekleri gibi endüktif bir şarj pedi üzerine yerleştirilmek suretiyle şarj edebiliyor.

Hızlı Şarj: iPhone 8, hızlı şarj özelliğine sahip ancak bu özelliği kullanabilmek için 29W, 61W veya 87W USB-C güç adaptörlerinden herhangi birisini kullanmak gerekiyor ve güç adaptörler ile aygıtın pili 30 dakika içinde yüzde 50 şarj edilebiliyor.

Daha Az Renk Seçeneği: iPhone 8, cam destekli Gümüş, Uzay Grisi ve yeni bir Altın rengi ile gelirken iPhone 7, alüminyum destekli Siyah, Altın, Simsiyah, Roze Altın ve Gümüş renklerinde satın alınabiliyor.

Bluetooth: iPhone 8’de Bluetooth 5.0, iPhone 7’de ise Bluetooth 4.2 bulunuyor.

Video Kaydı: iPhone 8, 60 FPS’e kadar 4K video kaydı yapabilirken, iPhone 7’de 30 FPS’de 4K video kaydı yapabiliyor.

Sonuç

iPhone 8’in yeni temel özellikleri; yeni bir cam destekli tasarım, True Tone özellikli ekran, daha hızlı A11 Bionic çip, kablosuz ve hızlı şarj, 60 FPS’ye kadar 4K video kaydı ve Bluetooth 5.0.

Genel olarak bakıldığında, bu özellikler iPhone 8’i doğrudan iPhone 7’den üstün çıkartmak için yeterli gibi durmuyor ne yazık ki. iPhone 7’den yeni iPhone modellerinden birisine geçiş yapmak isteyenler, tercihi ya iPhone 8 Plus’tan ya da iPhone X’den yana kullanmalılar.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın Türkiye’de ne zaman piyasaya sunulacağı şimdilik belirsiz ancak ABD’nin arasında olduğu 1. dalga ülkelerde 15 Eylül Cuma gününden itibaren ön siparişe açılacak ve 22 Eylül Cuma gününden itibaren piyasaya sürülecek.

teknik destek