Şimdi yükleniyor

İnsanlar Neden iPhone’u Tercih Ediyor?

Android mi iOS mu

İnsanlar Neden iPhone’u Tercih Ediyor?

Son Güncelleme tarihi 23 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Birçok kişiye göre iPhone en iyi akıllı telefonken birçok kişiye göre ise Android tabanlı akıllı telefonlar daha iyi. Sebebi her ne olursa olsun kullanıcı tarafından bunun göreceli bir kavram olduğu bir gerçek. Çünkü pek çok kullanıcı için fiyat en önemli kriterlerden birisi.

teknik destek

Bu yazımızda, sebebi her ne olursa olsun insanların neden iPhone’u tercih ettiklerine daha yakından bakmaya ve anlamaya çalışacağız. Belirttiklerimiz dışında sizlerin de olumlu veya olumsuz görüşlerinizi Yorum Alanı’ndan paylaşmanızı bekliyoruz.

Android vs iPhone

Android, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi ve kullanıcılarına daha fazla özgürlük sunuyor. Uygulama indirmek için işletim sisteminin sahip olduğu ve Google Play olarak adlandırılan uygulama mağazasını kullanmaya mecbur değilsiniz. Pek çok farklı kaynaktan uygulamaları indirebilir ve kullanabilirsiniz. Elbetteki bunun sonucunda oluşabilecek olumsuz herhangi bir durumda mesuliyet size ait olacaktır.

Öteki tarafta ise iOS işletim sisteminde gerçekten katı sınırlar söz konusu. Yalnızca App Store üzerinden uygulamaları sağlıklı bir şekilde indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Bunun dışındaki kaynaklar hep bir şekilde engellenmekte ve kullanımının önüne geçilmekte. Bunun dışında yine pek çok sınırlama söz konusu. Severek dinlediğiniz herhangi bir şarkıyı zil sesi yapmak için bile dakikalarca uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Çünkü Apple, kullanıcılarını bu konuda iTunes Store’a yönlendiren bir politika gütmektedir.

iOS tarafında yalnızca kullanıcılar için değil uygulama geliştiricileri için bile katı sınırlar mevcuttur. Android için uygulama geliştiricileri daha özgürler ve birkaç küçük detay dışında dikkat etmeleri gereken hiçbir şey yok. Apple ise uygulama geliştiricilerine daha çok baskı yaparak uygulama mağazasında yer vereceği uygulamalar konusunda daha titiz davranarak mağazasının güncel ve temiz kalmasını sağlıyor. Elbetteki Apple’ın bu şekilde bir politika gütmesinin en önemli sebeplerinden birisi kullanıcı güvenliği.

Yazılım güncellemesi konusunda Apple’ın ortaya koyduğu ekosistem daha esnek bir yapıya sahip ve herhangi bir güvenlik açığı veya sorun tespit edildiğinde kısa sürede doğrudan müdehale edilerek gerekli düzeltmeler şirket tarafından yapılıyor. En önemlisi ise yapılan bu düzeltmeler dünyadaki her iPhone kullanıcısına eşzamanlı olarak sunuluyor. Android bu konuda biraz daha geri planda kalıyor ve Google tarafından güncelleme verilse bile verilen güncelleme markaların elinden geçmesi gerekiyor. Bu da güncelleme sürecini sancılı bir hale getiriyor.

Son zamanlarda tasarım konusunda Android tabanlı akıllı telefon üreticilerinin Apple ile arlarındaki farkı kapattıkları görülüyor olsa da halen Apple’ın iPhone’unun tasarımını daha eşsiz, daha şık bulan kullanıcı sayısı bir hayli fazla. Çünkü Apple, sadece akıllı telefon konusunda değil, her ürününde tasarımsal çizgilere dikkat eden bir şirket politikasına sahip.

Öyleki bu politikanın Apple Store’larda hatta yakın zamanda tam anlamı ile faliyete geçecek olan Apple Park’ta bile uygulandığını biliyoruz. Bilmeyenler için Apple Park’ın Apple’ın Cupertino’daki yeni merkezi olduğunu ve bu merkezin her köşesinde “altın oran” kullanılmıştır.

Servis ve kullanıcı desteği konusunda Apple’ın Android tabanlı akıllı telefon üreticileri konusunda yine bir adım önde olduğu görülüyor. En basit örnek ile, bugün Twitter’dan Apple Support hesabını mention’layarak veya Apple Destek uygulaması aracılığı ile doğrudan bir Apple Uzmanı’na soru veya sorunlarınızı iletebilir ve size özel çözümlerin üretilmesini sağlayabilirsiniz.

Özetlemek Gerekirse

Sonuç olarak, aldığınız akıllı telefonun tam olarak arkasında duran, daha uzun süre kullanmak isteyenler için iPhone biçilmiş bir kaftandır. İnsanlar tarafından iPhone’un tercih edilmesinin temel sebebi de tam olarak budur. Sadece iPhone için değil, diğer tüm Apple ürünleri için de benzer durum söz konusudur.

teknik destek