iPhone X’deki Intel Modem Performans Konusunda Geride Kalıyor!

iPhone X Modem Testi

Apple, önceki iPhone serilerinde yaptığı gibi iPhone X için de beklenen müşteri talebine ayak uydurabilmek adına bazı parça tedariğini birkaç üreticiden yapmak zorunda kaldı. Şirket, iPhone X’in modemi konusundan Intel ve Qualcomm’dan destek alıyor ve iki farklı üreticiden gelen modem iPhone X’deki internet hızında farklılıklara sebep oluyor.

teknik destek

Speedsmart firması, iPhone X’in iki farklı modeminin performansını karşılaştırmak için bir dizi testler gerçekleştirdi. Testler 10 gün boyunca sürdü ve bu süreçte, ortama indirme hızları (download), ortalama yükleme hızları (upload) ve ortalama gecikme süreleri baz alındı.

Testlerin sonucunda, Qualcomm’un Intel’i arkasında bıraktığı ancak Intel’in belirli operatörler için daha yüksek performans sunduğu ortaya çıktı.

iPhone X Modem Performans Testi

Testler ABD’de yapıldı ve doğal olarak ABD’li operatörler; AT&T, T-Mobile, Sprint ve Verizon aracılığı ile yapıldı. Bu nedenle test sonuçlarını bu operatörler üzerinde yorumluyoruz ve Türkiye’deki operatörler için bir değerlendirme yapılması mümkün değil. 24 Kasım’da ülkemizde de satışa çıkacak olan iPhone X’in muhtemelen sahip olacağı modemin üreticisi Qualcomm olacak ve haberimizdeki performans farkı konusu Türkiye’deki müşterileri pek etkilemeyecek ancak yurtdışından iPhone X alacakların bu konuda daha dikkatli olmaları ve Qualcomm modeme sahip iPhone X’i tercih etmelerini öneririz.

[affiliate_news id=”24826″]

Apple, iPhone modellerinde kullandığı modemler konusunda herhangi bir detay paylaşmıyor. Şirket şu anda Qualcomm ile lisans ücretlendirmelerinden dolayı yasal bir mücadele içerisinde ve bu konuda Apple’ın Qualcomm’u bir sonraki iPhone modellerinde kullanmayı tamamen bırakması ve bu tip performans farkı muhabbetinin bitmesi bekleniyor.

müşteri hizmetleri