Şimdi yükleniyor

iPhone ön kamera çalışmıyor mu?

iPhone ön kamera çalışmıyor mu?

iPhone ön kamera çalışmıyor mu?

Son Güncelleme tarihi 2 Mart 2019 by Müşteri hizmetleri

iPhone ön kamera çalışmıyor hata mı veriyor? genelde iPhone ön kamera siyah ekran oluyor. Bu sorun daha çok iPhone 5 ve iPhone 5s telefonlarda görülmekte. Az sayıda da iPhone 6, iPhone 6s ve Plus’ da görüldü. Sorun çoğunlukla donanımda görülüyor.

teknik destek

iPhone ön kamera çalışmıyor sorunu sırasında ön kamera siyah gösteriyor. Çoğunlukla bu şekilde oluyor. Bazende beyaz bir ekran geliyor. Bu sorunda ilk yapılacak öneri listesini aşağıda sıraladık.

iPhone ön kamera siyah ekran geliyorsa

  • iPhone kapatılıp açılsın
  • Şarjı tamamen bitirip şarjdan sonra deneyin
  • Kamera uygulaması yükleyip onla deneyin
  • Telefonu fabrika değerlerine döndürün
  • iPhone yedek alıp iTunes’ den sıfırdan yazılım atın
  • Ön kamera değişimi yapılması gerekebilir
iPhone-on-kamera-calismiyor-mu-2 iPhone ön kamera çalışmıyor mu?

iPhone ön kamera çalışmıyor veya iPhone ön kamera siyah ekran oluyor

iPhone kamera ters çekilmiş sorunu

Bir başka sorunda iPhone kamera ters çekilmiş gibi görünme sorunu. Bazı iPhone telefon modellerinde görüntünün ters çevrilmesi diye bilinmekte olan bir sorunun ne şekilde çözüme kavuşturulabileceğini anlatmaya çalışacağız.

iPhone telefonlarda ön kamera sorunu aynalama olarak bilinen bir işlemden kaynaklanır. Bu sorun iphonelerde en fazla şikayet konusu olan problemlerden biridir. Daha basit anlatımla bu sorun çektiğiniz fotoğraf sanki aynada yansıması alınmış gibi görünür. Bu da ters çekilmiş gibi görünmesine yol açar. Özellikle selfielerde görülmektedir. Bu sorun için malesef doğrudan ayarlama yaparak çözüme kavuşturmak olası değil. Bazı uygulamalar kullanarak bu durumu çözüme ulaştırmak mümkün.

Snapseed adı verilen bir uygulama kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Uygulamanın içerisinden ters çekilmiş olan fotoğrafınızı düzeltebilirsiniz Eğer daha profesyonel bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanmak istiyorsanız Adobe photoshop express uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama ile fotoğraflarınız üzerinde istediğiniz işlemleri daha profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak uygulamayı açın, telefon galerisinden düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin. Uygulamada resmi kırpma işaretine dokunarak döndür menüsüne giriş yapın. Bu menüden “yatay çevir” komutunu kullanın böylece fotoğraf istediğiniz duruma gelecektir. Snapseed uygulaması adobe photoshop express uygulamasına kıyasla daha basit ama benzer birçok fotoğraf düzenleme işlevini yapabilmektedir.

iPhone telefonlarda ön kamera sorunu düzeltme işlemi için rahatça kullanılabilir. Ayrıca sadece “aynalama” adı verilen işlemi düzeltmek dışında çok çeşitli marifetleri de bulunmaktadır.

teknik destek

2 yorum

comments user
Ayşe

Merhabalar benım iPhone 5 bugun kameramın ön tarafını açtım hıcbır sorunda yoktu ön tarafa cevırınce siyah oluyor basende de beyaz da kalıyor

comments user
Müşteri hizmetleri

iPhone 7, iPhone 8, Plus, iPhone SE, iPhone x, iPhone XS, Max veya XR ön kamera sorunu yaşayanlar sorunu açıklamasıyla paylaşabilirler.

Yorumlar kapalı.