Şimdi yükleniyor

iPhone Parolasını Paylaşmadınız Diye Hapse Atılabilirsiniz!

iPhone-Parola-Kirma-iPad

iPhone Parolasını Paylaşmadınız Diye Hapse Atılabilirsiniz!

Son Güncelleme tarihi 1 Haziran 2017 by Müşteri hizmetleri

Yasalar birçok alanda teknolojinin arkasına sığınıyorlar ve hal böyle olunca bazı şeyler göründüğünden daha karanlık hale gelebiliyor. Teknolojik alanda hala büyük belirsizliklerin olduğu bir dönemdeyiz ve herhangi bir suçlamada kanıt olarak görülebilecek iPhone’unuzun parolasını paylaşmadığınızda bu sizi doğrudan suçlu yapabiliyor. Evet, benzer gerekçeyle hapse atılan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Bugün, bu yöndeki hikayeleri ele alacağız. Ülkemizde henüz bu tip vakalar söz konusu olmasa da, ya da kamuoyuna yansımasa da, özellikle Amerika’da bu konuda bir hayli fazla somut örnek var.

teknik destek

Miami Herald, bir çocuk istismar şüphelisi ve iPhone’u için doğru parolayı kaçınmasından dolayı mahkemeye saygısızılıktan altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Christopher Wheeler, polisler iPhone’undaki fotoğraflarının davayı ispatlamasına yardım edeceğine inandığı için kendisinden parolasını istedi ancak yanlış parolayı paylaştığı iddia edilen adam cezaevine gönderildi.

Amerika’daki başka bir başka davada ise, Miami-Dade hakimi şüpheliden benzer şekilde iPhone parolasını paylaşmasını istedi ve bunu reddeden şüpheliyi mahkemeye saygısızlıktan suçlayarak yargıladı. Soygun şüphelisi Wesley Victor, iPhone’unun parolasını hatırlamadığını iddia etsede bu onu kurtarmadı.

Ve daha nicesi… Şüphelilerin suçlarından öte teknoloji karşısında çaresiz kalan hukukun işleme şekli düşündürüyor diyebiliriz. Özellikle de Amerika’da bir telefonun kilidini açmak için Touch ID gibi parmak izi sensörlerinin kullanılması yasal bir durum ve birden fazla mahkeme kararıyla parmak izinin alınması söz konusu. Buna rağmen mahkemelerin doğrudan iPhone parolasını şüpheliden talep etmesi ve bunu paylaşmayan şüphelinin suçlu olarak görülerek yargılanması kafa karıştırıcı duruyor.

Daha önce de benzer vakaları sizlerle paylaşmış ve özellikle FBI ile Apple’ı karşı karşıya getiren bir konuyu uzunca bir süre gündemde tutmuştuk. FBI, Apple’dan bir suçluya ait iPhone’un parolasını açmasını istemiş ve Apple bunu büyük bir kararlılıkla reddetmişti. Nitekim, en nihayetinde Apple, kullanıcı gizliliğine vurgu yaparak konudan tümüyle sıyrıldı ve kullanıcılarından tam not aldı. FBI ise 1 milyon dolar gibi bir meblağ ödeyerek İsrailli bir firmaya kanıt olarak görülen iPhone’un parolasını açtırmayı başardı. Kilidi açılan iPhone’un içinde herhangi bir kanıt olmadığı ise çok sonradan ortaya çıktı.

teknik destek