iPhone Pillerinin Nasıl Çalıştığını Anlayarak Pil Ömrünü Uzatabilirsiniz!

1
iPhone Pil Ömrü

Apple iPhone 6s için geçtiğimiz hafta ücretsiz pil değişim programını duyurmuştu. Apple beklenmedik şekilde, pilin bitmesine %40-%20 kala kapanmalara neden olan bir hatayı düzeltmek için bu programı başlatmış durumda. Aslında bu noktada, iPhone pillerinin nasıl çalıştığını anlamak onların sağlıklı kalması için kesinlikle önemlidir.

Ne yazık ki şimdi bir iPhone 7 dahi satın alsanız, bugünden bir yıl sonra pil sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü Lityum-iyon pillerin kapasitesi zamanla düşmektedir. Bu soruna neden olan pilin bazı bileşenleri vardır. Bunun en büyük nedeni ise pilin içindeki kimyasal reaksiyona neden olan bileşenlerdir. Her şarj ile bu reaksiyonlar faaliyete geçerler ve pilin ömründen yerler.

İLGİLİ İÇERİK:  Apple için iPhone X Parlayan Bir Yıldız Oldu!

Mesela bir yıllık iPhone şarj döngüsünü 300’den fazla ama 300’e yakın olarak düşünün. Eğer ki siz o yıl 400 kere şarj ederseniz emin olun pil ömrünüz en az %20 düşecektir. Yani ister şimdi iPhone 7 veya 7 Plus alın, bir yıl gibi kısa bir sürenin ardından pil sorunlarıyla karşılaşmanız içten bile değildir.

Aslında pil ömrünün düşmesinin en büyük sebebi şarj etme alışkanlığımızdır. iOS’un %20 pil uyarısına riayet etmek yani uymak ve %50-60 seviyelerinde iPhone’unuzu gereksiz yere şarj etmemek pilinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

1 YORUM

  1. Bu durumda da başladığımız yere geri döndük lityum iyon pillerden önce bitmeden şarj edemiyorduk. Şimdi azalmadan şarj edemiyeceğiz

YORUM YAPIN, DEĞER KATIN!

Lütfen yorumunuzu buraya yazın.
Lütfen adınızı buraya yazın.