iPhone SE’nin Öne Çıkan 15 Özelliği ve Hayal Kırıklığı Yaratan 5 Kötü Özelliği

iPhone-SE-incelemesi

iPhone SE ülkemizde siparişe sunulmuş durumda ve dünyanın pek çok noktasında da teslimatlarına başlandı. iPhone SE satın alacaklar pek çok kişinin aklında bir yığın soru işareti mevcut. Yeni iPhone modelinin beraberinde neler getirdiklerinden öte gerçek anlamda 1.999 TL’den başlayan fiyatla satışa sunulmuş olmayı hakediyor mu bunun bir cevap bulması gerekiyor.

teknik destek

Biz de elimizden geldiğinde iPhone SE için öne çıkan ve gerçekten önem arz eden özellikleri sizler için sıraladık.

iPhone SE’nin Öne Çıkan 15 Özelliği

 

Form Faktörü

Yapı itibariyle ve ekran boyutu yönüyle 4 inç iPhone SE kimi kullanıcıya itici gelse de pek çok kullanıcı için de bir 4.7 inç veya 5.5 inç iPhone’lara göre tek elle, tam olarak kullanılabilir olması yönünden yeterli. Ki bu noktada Apple’ın 2015 yılında 30 milyon adet 4 inç iPhone sattığını da hatırlatalım.

A9 Çip

A7 çip ile gelen iPhone 5s’e göre iPhone SE’nin sahip olduğu A9 çipin sunduğu performans elbetteki tartışılmaz. Özellikle A9 çipte yerleşik olarak yer alan hareket yardımcısı işlemci ile Siri tarafında da işler çok daha iyi hale geliyor. En basiti sadece şarj esnasında değil her zaman Siri’ye “Hey Siri” demeniz yeterli oluyor.

A9 çip ilk olarak iPhone 6s ve 6s Plus’la karşımıza çıkmıştı ve bu güçlü çip iPhone SE ile yoluna devam ediyor diyebiliriz.

“Hey Siri” ve M9 Hareket Yardımcısı İşlemci

A9 çipin üstün performans sunduğunu daha önce belirttik. A9 çip sunduğu üstün performans kadar kendisine yerleşik olarak gelen M9 hareket yardımcısıyla da göz dolduruyor diyebiliriz. Sadece şarjda iken değil her zaman “Hey Siri” işlevselliğinin aktif olması bile A9 çipe yerleşik M9 hareket yardımcısı işlemciyi ön plana çıkartıyor.

Roze Altın

iPhone 5s ilk altın renkte sunulan iPhone modeli olarak gönlümüzde taht kurmuştu. iPhone 6s ile hayatımıza giren roze altın renk seçeneği de belli bir ivme yakalamış durumda. iPhone SE’de bu renk seçeneği ile ön plana çıkıyor diyebiliriz.

Ankastre Apple Logosu

iPhone 5’de yer alan damgalı Apple logosu yeni iPhone SE’de de mevcut. Renk uyumlu, paslanmaz çelik ilaveli Apple logosu ile SE oldukça şık.

Yeniden Tasarlanmış Yivli Kenarlar

iPhone 5s gerçekten tüm zamanların en iyi iPhone tasarımına sahip. iPhone 5’de sorun çıkartan kenarlar iPhone 5s’le daha güçlü hale gelmiş olsa da kimi zaman kolay çizilmesi ile gündeme geliyordu. Neyse ki Apple bunu göz önüne alarak yeniden tasarlanmış yivli kenarları iPhone SE’de kullanmış. Çizilmeye, aşınmaya karşın iPhone SE’nin kenarlarının bir iPhone 5s’e göre çok daha güçlü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

2 GB RAM

Apple asla akıllı telefonlarında RAM’e vurgu yapmaz ama iPhone SE’de RAM olayını sıkça konuşmak gerekiyor. Çünkü 1 GB RAM’li iPhone 5s’in iki katı RAM’e sahip olan SE’nin performansı gerçek anlamda RAM miktarı sayesinde göz dolduruyor.

12 Megapiksel iSight Kamera

iPhone 5s’de yer alan 8 megapiksel iSight kamera oldukça iyiydi ama Apple bunu iPhone SE ile birlikte daha iyi hale getirmek için tıpkı iPhone 6s’de olduğu gibi 12 megapiksel iSight kamera yükseltmesine gitmiş durumda. iPhone SE 12 megapiksel iSight kamera ve ƒ / 2.2 diyafram ile geliyor.

Olmayan Kamera Çıkıntısı

iPhone-se-kamera

Geliştirilmiş kamerasına rağmen iPhone SE’de hiçbir kamera çıkıntısı mevcut değil. Apple tasarımı bozmamak adına kamera konusunda kesinlilikle titiz ve taktir edici bir çalışma yapmış. Ancak kameranın çıkıntılı olmaması ile iPhone SE’nin biraz daha kalın olarak geldiği açık.

4K Video

Eğer video çekmeyi seviyorsanız iPhone SE’nin 4K video çekmesi sizi etkileyebilir. iPhone SE oldukça iyi kalitede 4K video çekebiliyor ve iMovie ile sorunsuz 4K video düzenlemesi yapabiliyorsunuz. Bir 4K monitör veya televizyon sahibiyseniz bu özelliğin faydasını çok daha iyi göreceğiniz açık.

240 FPS Ağır Çekim

iPhone SE’nin kamerasındaki yükseltmeler oldukça mantıklı düşünülmüş. iPhone 6s’deki gibi SE ile süper 240 FPS (720p) ve 120 FPS (1080p) ağır çekim video çekebilirsiniz. iPhone 5s’de sadece 120 FPS (720p) çekim yeteneğine sahip bunuda belirtelim.

Retina Flaş

iPhone-SE-Retina-Flas

İlk iPhone 6s ile gelen bir özellik olan Retina Flaş, önde yer alan FaceTime kamera için flaşlı bir aydınlatma sunuyor. iPhone’unuzun ekranı normale göre üç kat daha parlak ışık sunması için özel bir ekran yongası kullanılıyor. Bu da özellikle düşük ışıkta FaceTime kamera kullanarak çok daha iyi fotoğraflar çekebileceğiniz anlamına geliyor.

Yine de iPhone SE’nin 3 yaşındaki iPhone 5s ile aynı FaceTime kamera özelliklerine sahip olduğu gerçeği de söylemeden geçemeyeceğim.

Her şeye rağmen iPhone SE ile selfie çekmenin bir iPhone 5s’e göre daha iyi olduğunu belirtelim.

Live Photos

iPhone 5s zaten kullanıcıların Live Photos görüntülemesine olanak sağlıyor. Ancak iPhone SE ile hem Live Photos oluşturabilir hem de görüntüleyebilirsiniz. Live Photos özelliği ilk olarak iPhone 6s ile geldi ve fotoğraf çekerken bu özellik açıksa hem ses kaydı yapıyor hem de birden fazla kare alarak görüntünün hareketli olmasını sağlıyor.

Apple Pay

Henüz ülkemizde kullanılamayan bir özellik olan Apple Pay için iPhone SE’nin bir NFC çipe sahip olduğunu belirtelim.

Daha Hızlı Ağ Hızı

iPhone SE Wi-Fi için 802.11ac destekler ve maksimum 150 Mbps hıza sahip 19 LTE ​​bantlarına sahip. Ayrıca SE’de Bluetooth’un son sürümü 4.2 mevcut. Teorik hız kıyaslamasında bir iPhone 6s kadar olamasa da iPhone 5’e göre çok daha hızlı ağ hızı sunacağı açık.

İnternette Gezinmede ve Video Oynatmada Daha İyi Pil Ömrü

Ekran akıllı telefon ve tabletlerde her zaman en çok güç tüketen bir bileşendir. iPhone SE’de de durum farklı değil ama cihazın sahip olduğu küçük ekranı ile çok daha iyi bir pil performansına sahip olduğunu belirtelim.

iPhone SE video oynatmada 13 saat, LTE ve Wi-Fi’da internette gezinmede 13 saate varan pil dayanma süresine sahip.

iPhone 6s ise video oynatmada 11 saat, LTE’de internette gezinmede 10 saat, Wi-Fi’la internette gezinmede ise 13 saat pil dayanma süresine sahip.

iPhone SE’nin 5 Kötü Özelliği

ƒ / 2.4 Diyafram ile 1.2 Megapiksel FaceTime Kamera

Apple iPhone SE’de hemen hemen iphone 5s’de bulunan aynı FaceTime kamerayı kullanmayı tercih etmiş. iPhone SE’nin hayal kırıklığı yaratan en köyü özelliği de kesinlikle bu. iSight kamerada büyük bir yükseltme yapan Apple’ın FaceTime kamerada beklenileni sunmamış olması tartışılacak bir değer olarak her zaman yerini koruyacak gibi duruyor.

Kontrast Oranı

iPhone SE kontrast 800:1 olarak iPhone 5 ile aynıdır. iPhone 6s’de bu oradan 1400:1 iken iPhone 6s Plus’ta 1300:1. Bu da iPhone SE’nin kimi pikselleri kaçırabileceği anlamına geliyor ki bu çoğu noktada büyük bir hayal kırıklığıdır.

İlk Nesil Touch ID

iPhone 6s’de ikinci nesil Touch ID sensörü kullanıldı ve bu beraberinde yüksek hızı getirdi. Ancak iPhone SE’de kullanılan Touch ID’nin ilk nesil Touch ID oluşu kimi kullanıcının beklentisini karşılamayabilir.

Olmayan 3D Touch

3D Touch kesinlikle Apple’ın amiral gemisi iPhone 6s’in öne çıkan özelliği ve Apple SE’de bu teknolojiye yer vermedi. iPhone SE’nin de iPhone 5 ile aynı ekran teknolojisine sahip oluşu olayı daha da kötü kılıyor. Apple’ın tıpkı ilk nesil Touch ID’yi kullanması gibi 3D Touch’tan da öte iPhone 5’in ekran panelini SE’de kullanmış olması büyük bir hayal kırıklığı.

Küçük Ekran

4 inç ekran fanları oldukça fazla. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Apple sırf 2015 yılında 30 milyon 4 inç iPhone satışı gerçekleştirdi. Bu yönü ile Apple’ın bir şekilde 4 inç ekranlı iPhone’u yenileyerek tekrar piyasaya sunması yadırganamaz ama yine de bir iPhone 6 veya 6s kullanan kullanıcının SE’nin ekran boyutu itibari ile tercihi olmayacağı açık.

Yine de 4.7 inç veya 5.5 inç ekrandan 4 inç ekranlı SE’ye geçiş yapacak olan kullanıcıların bir süre kullanım noktasında sıkıntı yaşayacağı açık.

Sonuç Olarak;

iPhone-SE-vs-iPhone-5s

iPhone SE kesinlikle Tim Cook’un bu sonbahara kadar yeni bir iPhone’u tanıtmayacağı için düşüş gösterecek olan mali durumu toparlamak en azından sert düşüşün önüne geçmek için planladıkları arasında yer alan bir cihaz. Yine de çoğu yönü ile beklenileni sunacak olması sebebi ile tercih edilebilir olarak işaretleme yapmakta fayda var. Birkaç kötülenebilecek yönü dışında yeni 4 inç ekranlı SE’nin pek çok 4 inç ekranlı akıllı telefondan hiçbir eksiğinin olmadığını hatta fazlasının olduğunu söyleyebiliriz.

müşteri hizmetleri