İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE Ne Kadar Sağlam? iPhone 6s ve iPhone SE Sağlamlık Karşılaştırması

iPhone SE Apple’ın amiral gemisi iPhone 6s’e göre donanımsal olarak güçlü gözükse ve iyi sonuçlar verse de sağlamlık konusunda pekte iPhone 6s’le eş değil gibi durabilir ancak bunun böyle olmadığı anlaşıldı.

teknik destek

Apple’ın 4 inç SE’sinde ve 4.7 inç 6s’in kasasında 7000 serisi alüminyum kullanılıyor. Bu onları daha sağlam hale getiriyor. Özellikle bu seri alüminyumun testlerde bıçak, çekiç gibi araçlarla yapılan darbelere karşın oldukça iyi çözüm sunduğunu belirtelim. Bükülmelere karşında çok daha iyi sonuçlar sağlanıyor. Ancak SquareTrade’in gerçekleştirdiği daha bilimsel testlerde cihaz için iyi sonuçlar elde edilmedi.

SquareTrade testlere iPhone SE’yi suyun beş feet altında tutarak başlıyor. Cihazın hoparlörü kısa süre sonra kullanılamaz hale gelirken bir süre sonra için esu almaya başlıyor. Tıpkı iPhone 6’da da olduğu gibi. iphone 6s ise 5 feet suyun altında 30 dakika boyunca durmayı başardı ve sadece hoparlörü zarar gördü.

Düşürme testlerinde ise iPhone SE’nin ekranı kullanamaz hale geldi. Bükülme testinde ise 160 poundluk baskıya dayanabildi. Tüm testlerin sonucunda iPhone SE, 5.5 gibi bir puan elde ederken iPhone 6s’in 4, iPhone 6s Plus’ın 6.5 puan aldığını belirtelim. Test puanlandırmasında iPhone 6s’i de gerisinde bırakan SE, gerek performansı gerekse sağlam yapısı ile göz kamaştırıcı diyebiliriz. Ancak suya karşın her testte ve bu testte de çok kötü bir performans gösterdiğini belirtelim.

İşte o video;

teknik destek