İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone SE’ye İlk Bakış: Küçük, Pratik ve Fazlasıyla Yeterli!

iPhone SE’nin başta Amerika olmak üzere, ilk dalga ülkelerinde teslimatlarına başlandı. Peki ya kullanıcıların ilk izlenimleri neler? Uzun bir zaman boyunca eğer ki yeterince büyük ekranlı bir telefon kullandıysanız iPhone SE’yi ilk elinize aldığınızda bu sizi ürkütebilir. Bir süre çok daha küçük, 4 inç ekrana alışmak için zorlanabilirsiniz.

teknik destek

Çok değil bundan 9-10 yıl öncesine kadar 3.5 inç ekran boyutu standart olarak görülüyordu ve bu noktada BlackBerry akıllı telefonlar minik bir ekran ve geniş klavyeye sahiptiler. 2007 yılından bu yana değişen ve gelişen akıllı telefonların iPhone tarafında, 2012 yılında 4 inç ekranlılar öne çıktılar ve 2014 yılından 4.7 ve 5.5 inç ekran boyutundaki iPhone’lar geldiler.

Şu an için 4.7 inç ekran boyutunun dahi standart olmadığı, 5.1-5.5 inç ekranların standart hale gelmeye başladığını belirtelim. Yine de belli ve önemli bir kesim küçük ekranlı akıllı telefonları halen tercih ediyorlar. Apple’ın da bunu baz alarak 4 inç ekranlı iPhone SE’yi tanıttığı açık.

iPhone SE hiçbir zaman yok olmayacak ve adeta efsaneleşen iPhone 5s’in yerini almış bir cihaz. Performans bakımından iPhone 6’yı hatta iPhone 6s’i bile gerisinde bırakmış minik bir canavar olarak nitelendiriliyor. Bu niteleme yanlış da değil kesinlikle öyle.

Şimdi iPhone SE için ilk izlenimleri sunalım. Bunun için ne bir video ne de kağıt üzerinde özellikleri size sunuyoruz. Tüm dünyadan derlediğimiz, ilk iPhone SE kıyaslama görüntülerini sizlerle paylaşıyoruz.

iPhone-SE-1
Tek elle kullanmak oldukça kolay. En azından bir iPhone 6s veya iPhone 6s Plus’a göre…
iPhone-SE-2
Daha küçük klavyesi yazma noktasında sizi zorlayabilir.
iPhone-SE-3
Kesinlikle çok ince düşünülmüş tasarım hatları söz konusu. Tıpkı iPhone 5s’de olduğu gibi…
iPhone-SE-4
Kontrol merkezini o küçük ekranı ile kullanmak dahi bir yerde zor 🙂
iPhone-SE-5
Etkileyici kamerası ile küçük ama büyük bir fotoğraf makinesi kadar iyi diyebiliriz!
iPhone-SE-6
Kamera demişken, en önemlisi iPhone SE’nin kamerası çıkıntılı değil…
iPhone-SE-7
iPhone 5s tasarımı, iPhone 6s performansı… Hepsi iPhone SE’de mevcut.
müşteri hizmetleri