İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone ve iPad’de Arkaplanda Çalışan Uygulamaları Kapatmak Şarja Etki Etmiyor

iPhone ve iPad’de hatta iPod touch’ta arkaplanda çalışan uygulamaları kapatmak şarja etki etmiyor. Evet, Apple bunu resmi olarak kabul etmiş durumda. Yani iOS cihazınızın çoklu görev özelliğini kullanarak sürekli arkaplanda çalışan uygulamaları kapatıyorsanız bunun şarja herhangi bir etkisi olmuyor.

Endişeli bir müşterinin Apple‘a attığı bir e-posta ve bunu yanıtlayan Apple’ın kıdemli yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Craig FEDERIGHI, açık bir şekilde sık sık arkaplanda çalışan uygumaların kapatılmasının tamamen gereksiz olduğunu kaydetmiş. Aşağıda taraflar arasında geçen e-posta yazışmalarını görebilirsiniz;
Apple-iPhone-Arkaplanda-Calisan-Uygulama

Apple-iPhone-Batarya

Arkaplanda uygulamaları kapatmak sadece sistem kaynaklarını ilgilendiriyor ancak doğrudan şarja bir etkisi bulunmuyor. Buna ek olarak, arkaplanda uygulamaların çoklu görev özelliği ile sürekli kapatılması, sadece aşırı RAM kullanımının önüne geçer. Uygulamanın aktif olarak, bıraktığınız yerde durmasının şarja değil sadece RAM’e etkisi vardır diyebiliriz.

Özetle artık sık sık arkaplanda çalışan uygulamaları çoklu görev özelliği ile kapatmanıza gerek yok. En azından kapatsanız dahi bunun etkisinin sadece RAM’e olacağını biliyorsunuz.