iPhone ve iPad’de Parlak Renklerin Yoğunluğu Nasıl Ayarlanır?

iPhone Parlak Renk Yoğunluğu

iOS 7.1’den bu yana Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, ekranın beyaz dengesini beğeninize göre manuel olarak ayarlamanıza izin veren bir özelliğe sahip. Beyaz nokta dengesi olarak adlandırılan bu özellik ile beyaz noktanın azaltılmasıyla, iPhone, iPad veya iPod touch’ınızın ekranınızın parlak renklerini daha yoğun hale getirebilirsiniz. Tam tersi yönde ise, beyaz noktanın artırılması parlak renklerinin yoğunluğunu azaltır ve böylece iPhone’unuzun veya iPad’inizin pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olur.

teknik destek

Parlak renklerin yoğunluğunu kontrol edebilme, beyaz noktayı manuel olarak ayarlayabilmenizi ve özellikle Apple’ın True Tone görüntüleme teknolojisinden yoksun cihazların sahipleri için kullanışlıdır.

iPhone ve iPad’de Parlak Renk Renklerin Yoğunluğunu Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

1. Aygıtınızın Ayarlar uygulamasını açın.

2. Genel > Erişilebilirlik > Ekran Kolaylıkları menüsüne gidin.

3. Beyaz Noktayı Azalt seçeneğini etkin hale getirin ve alttaki kaydırıcıyı kullanarak renklerin yoğunluğunu yüzde 100’e doğru kaydırın. Kaydırıcıyı yüzde 100’e doğru kaydırdıkça renkler daha yoğun hale gelecek ve beyaz noktaların parlaklığı azalacaktır.

Beyaz noktayı azaltma özelliğini kullanmak, ekranın arka aydınlatmasının yoğunluğunu düşürmenizi sağlayacaktır ve iPhone ve iPad’te pil ömründen tasarruf etmek için kanıtlanmış bir yoldur.

İPUCU: Bu özelliğe daha hızlı erişmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Erişilebilirlik Kestirmesi menüsüne gidin ve Beyaz Noktayı Azalt seçeneğinin üstüne dokunarak yanına tik işaretinin çıkmasını sağlayın. Şimdi ana ekrana dönün ve ana ekran düğmesine üç kere tıklayarak Erişilebilirlik Kestirmesi’ne ulaşabilirsiniz.

Parlak renklerin yoğunluğunu ayarlama ile True Tone özelliği birbiri ile karıştırılmamalıdır. True Tone özelliği şu anda iPad Pro modellerinde bulunan Apple’ın ekran teknolojisidir ve ortam ışığına göre ekranın beyaz dengesini anında değiştirirken aynı anda parlaklığı da ayarlamaktadır.

müşteri hizmetleri