Şimdi yükleniyor

iPhone X Alıcı Hoparlörü Sorunu ile Gündemde!

iPhone X Ana Ekran Görünümü

iPhone X Alıcı Hoparlörü Sorunu ile Gündemde!

Son Güncelleme tarihi 13 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

Her geçen gün artan sayıdaki iPhone X sahibi, cihazın ön tarafındaki alıcı hoparlöründen yüksek veya maksimum ses seviyesindeyken “çıtırdayan” veya “uğultulu” ses gelmesi sorunu yaşadığını söylüyor. iPhone X’in 3 Kasım’da piyasaya çıkmasından kısa süre sonra birkaç çok kullanıcı Twitter ve Reddit’te sorundan dolayı şikayetini dile getirmeye başlamıştı ancak sorundan şikayetçi olan kullanıcı sayısının her geçen gün arttığı görülüyor.

teknik destek

Etkilenen cihazların alıcı hoparlöründen gelen çıtırdı sesi, telefon görüşmesi, müzik, video, alarm ve zil sesleri de dahil olmak üzere her türlü ses çalma işleminde ortaya çıkıyor. Sorun herhangi bir iPhone X veya belirli bir iOS sürümü ile sınırlı olmadığı anlaşılıyor.

Alıcı hoparlörü kısmını daha açık hale getirmek istersek, Apple, iPhone 7’den bu yana cihazlarından stereo hoparlör sunmak için cihazın alt tarafındaki geleneksel hoparlöre ek olarak cihazın üst kısmında alıcının yer aldığı hoparlörü de aktif etti. Tam da bu noktada, iPhone X’in alıcı hoparlöründe bu sorunun yaşandığı dile getiriliyor.

Apple henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı ancak sorunun yüksek ses seviyelerinde ortaya çıkması göz önüne alındığında, muhtemelen yazılımsal olduğu veya düşük bir ihtimalle donanımsal olduğuna inanılıyor. Daha önce iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta telefon görüşmesi sırasında alıcıdan “statik ses” gelmesi sorunu yaşanmıştı. Apple sorunu onaylayarak iOS 11.0.2 ile düzeltmişti.

[affiliate_news id=”23360″]

Apple’ın iPhone X için benzer bir düzeltme yapması bekleniyor ancak sorunun donanımsal olduğu da tespit edilebilir. Bu durumda Apple’ın sorunlu cihazları alarak yerine yeni bir iPhone X verecektir.

teknik destek