İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone X için Kullanımı Kolaylaştıran 6 İpucu!

Çoğu iPhone X kullanıcısı, ikonikleşen Ana Ekran düğmesini kaldıran Apple’ın yeni Ana Ekran Çubuğu tabanlı kullanıcı arayüzüyle tanışmak ve kaynaşmak için henüz 48 saat gibi bir süre geçirebildiler. Kullanıcıların genel yorumu, iPhone X’in yeni Ana Ekran düğmesi uygulamasının son derece rahat ve alışılmasının kolay olduğu yönünde.

teknik destek

Biz de bu yazımızda, iPhone X’de iOS 11 kullanımını kolaylaştıran bazı ipuçlarını ve hilelerini bir araya getirdik. Aşağıda listelenen bazı ipuçları ve hileler, MacRumors tarafından derlendi ve Apple tarafından açıkça belirtilmiyor. Bu yönü ile bu ipuçlarının tecrübeler sonucu keşfedildiği ve önemli olduklarının altını çizelim.

[irp posts=”24692″ name=”Apple, iPhone X Kullanıcıları için Rehber Video Yayınladı!”]

Umarız, en azından biriniz için bu ipuçları ve hileler yeni iPhone’undan daha fazla faydalanmak isteyenlere yardımcı olacaktır.

Uygulama Değiştirici’ye Daha Hızlı Ulaşma

Apple’ın iPhone X’de Uygulama Değiştirici’ye ulaşmak için önerdiği yöntem de son derece basit ve hızlıdır ancak aslında deneyebileceğiniz başka bir hızlı yöntem var. Ana Ekran çubuğunu ekranın sağından 45 derecelik açıyla hızlıca yukarıya doğru kaydırıp ardından bıraktığınızda Uygulama Değiştirici anında gelecektir. Bu yöntem Apple’ın önerdiği yönteme yakındır ancak daha pratik olması ile daha ilgi çekici duruyor.

Uygulamadan Daha Hızlı Çıkma

İlk bakışta, Uygulama Değiştirici’den uygulamaları kapatmak için iki parmağınızı kullanmanız gerekiyor gibi görünüyor. Yani kapatmak istediğiniz uygulamaya hafifçe basılı tutun ve diğer parmağınızla uygulama kapatma düğmesine dokunmaktır. Neyse ki, tüm işlem uygulamaya dokunarak ve eksi düğmesine basmadan tek elle gerçekleştirilecek kadar kolaydır.

Denetim Merkezi’ne Hızlıca Ulaşma

iPhone X’de Denetim Merkezi’ne erişmek iOS 11’i çalıştıran eski iPhone’lara kıyasla farklıdır. Parmağınızı ekranından altındandan hızlıca yukarıya doğru kaydırmanız yeterlidir. iPhone X’de Denetim Merkezi’ne erişmek için ekranın üst orta kısmında yer alan çentiğin sağından tutup ekranı aşağıya doğru kaydırmanız gerekmektedir. Ancak bunu daha kolay ve basit bir yolu vardır.

iOS 11.2’de bu ayarı etkinleştirmek için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsüne gidin ve Ulaşılabilirlik özelliğini etkinleştirin.

Kullanılan Son Uygulamaya Hızlıca Geri Dönme

Uygulamalar arasında geçiş yapmak için Ana Ekran çubuğunu hızlıca kaydırmak çoğu iPhone X sahibinin zaten farkında olduğu bir jesttir ancak son kullanılan uygulamaya dönmek için daha hızlı bir yöntem vardır. Baş parmağınızı Ana Ekran çubuğunun üzerinde soldan sağa doğru kaydırmanız yeterlidir.

Uygulama Kıpırdanma Modu’ndan Hızlıca Çıkma

Ana Ekran’daki tüm uygulamaların ve klasörlerin kıpırdanması, onların yerini ayarlamanız veya silebilmeniz anlamına gelir ve buna “Kıpırdanma Modu” adı verilmektedir. iPhone X’de bu modu etkin hale getirdiğinizde kapatmanız oldukça kolaydır. Kıpırdanma Modu etkinken Ana Ekran’daki Dock’ın altından yukarıya doğru parmağınızı hızlıca kaydırmanız yeterli.

Arama Yapmaya Hızlıca Ulaşma

iOS 9’dan bu yana varolan bir ikili kombinasyonu iPhone X’de kullanmak oldukça kolay. Bir uygulamadasınız ve hızlıca bir arama yapmak istiyorsanız, Ana Ekran çubuğundan yukarı doğru hızlıca kaydırın ve birkaç saniye sonra ekranın ortasından hemen aşağıya doğru hızlıca kaydırın. Bu noktada bir şeyin altını çizelim; kullandığınız uygulama bir klasörde yer alıyorsa bu işlem çalışmayacaktır.

teknik destek