Şimdi yükleniyor

iPhone X Kamera İncelemesi

iPhone X Kamera Testi

iPhone X Kamera İncelemesi

Son Güncelleme tarihi 8 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Seyahat fotoğrafçısı Austin Mann, gerçek dünya koşullarında kamera performansını test etmek için yeni iPhone modelleri ile birtakım çekimler yapıyor. Austin Mann, iPhone X’i eline aldı yeni iPhone’un kamerasını incelemek ve diğer iPhone modelleri ile kıyaslamak için Orta Amerika’da bir ülke olan Guatemala’ya gitti.

iPhone-X-Fotoğraf-Çekimi iPhone X Kamera İncelemesi

Mann, bir fotoğraf cihazı olarak iPhone X’in boyutunu çok sevdiğini söyleyerek değerlendirmelerine başladı. Mann, eski iPhone Plus modelleri ile çalışmanın zor olduğunu ve iPhone X’in çerçevesiz ekranı sayesinde çalışmanın kolay hale geldiğini söylüyor.

iPhone-X-ile-Çekildi iPhone X Kamera İncelemesi

iPhone X’in görüntü kalitesi konusunda Mann, cihazın ilk defa optik görüntü sabitleme özelliğine sahip gelişmiş telefoto lensinden ve düşük ışık koşullarında daha iyi performans için geliştirilmiş bir diyaframından etkilendiğini söylüyor. Mann, daha az gürültü/bozulma, daha hızlı otomatik odaklamayı ve hareket bulanıklığını azaltmak için daha iyi obtüratör hızını fark ettiğini belirtiyor.

Yavaş obtüratör efektleri testinde iPhone X, odaklama yaparken ve düşük ışık altında hareket eden bir nesneyi yakalarken kendisine göre iki saniye daha yavaş olan iPhone 7 Plus’a kıyasla belirgin şekilde daha iyi performans gösterdi.

Ekran iyileştirmeleri sayesinde iPhone X, iPhone 8 Plus’a kıyasla doğrudan güneş ışığında çok daha kolay çekim yapılmasını sağlıyor. Mann, renklerin daha gerçekçi, siyahların gerçekten siyah gibi göründüğünü ve kontrastın daha doğru olduğunu söylüyor. Mann ayrıca, mikrofon tarafında yapılan iyileştirmeleri de farkettiğini söylüyor.

Genel olarak bakıldığında Mann, iPhone X’in kamerasının ve ekranının 2007’de tanıtılan orijinal iPhone’dan bu yanaki en heyecan verici dönüş olduğunu söylüyor.

iPhone-X-ile-Çekilmiş-Fotoğraf iPhone X Kamera İncelemesi

Ayrı bir inceleme DxO tarafından yapıldı ve test sonuçları bugün yayınlandı. DxO, iPhone X’in fotoğraf makinesine 100 üzerinden 97 puan verdi. Böylece iPhone X, benzer testten 94 puan alan iPhone 8 Plus’ın bir üstüne ve yine aynı testten 98 puan alan Google Pixel 2’nin bir altına yerleşmiş oldu.

iPhone-X-Kamera-Testi iPhone X Kamera İncelemesi

iPhone X, DxO’nun rakip akıllı telefonların kamera testlerine kıyasla daha iyi pozlama, renk, doku ile fotoğraf çekme yönünden bugüne kadarki en iyi sonucu veren kameraya sahip akıllı telefon olarak seçildi. iPhone X’in fotoğraf çekme puanı 100 üzerinden 101 puan olarak belirlendi ancak video kaydı puanı 89 olarak belirlendi. iPhone X’in video kayıt puanının 100 üzerinden 89 olmasının temel nedeni ise kamerasının otomatik pozlama düzensizliği gibi birtakım negatif yönlerinin olması.

teknik destek