iPhone’da numara engelleme ve engellenen numaraları görüntüleme

iPhone-Numara-Engelleme

Bazen istenmeyen kişilerden gelen arama ve mesaj gibi girişimlerle mücadele etmek zorunda kalabiliriz. iPhone’da numara engellemek ve engellemeleri yönetmek oldukça kolaydır. Herhangi bir numarayı engellediğinizde, size ne arama çağrısı ne mesajı ne de FaceTime aramaları gelir. Gelelim asıl konumumuza, iPhone numara engelleme nasıl yapılır?

teknik destek

Engellemek istediğiniz kişi veya numarayı, Telefon uygulamasının Son Aramalar bölümünden, Mesajlar uygulaması üzerinden veya FaceTime uygulaması üzerinden ayarlayabilirsiniz.

Biz bu yazımızda, anlatımımızı tüm bu uygulamalar üzerinden göstereceğiz.

iPhone numara engelleme

iPhone’ da telefon uygulaması ile iPhone numara engelleme artık yeni modellerde gerek kalmıyor.

Ana ekranınız üzerinden, Telefon uygulamasını açın ve Son Aramalar sekmesine gidin.

Bu sekme üzerinden gelen ve yaptığınız son 100 aramayı görüntüleyebilirsiniz. Düzenli olarak, her yeni arama listeye eklenir ve en eski aramalar listeden çıkar.

Şimdi engellemek istediğiniz numara veya kişi listesinin en sağında yer alan “i” ikonuna dokunun. Ekranı en alt kısma kaydırarak “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine dokunarak, kişi veya numarayı engellemiş olursunuz.

Bu engellemeniz kişi veya numaranın sizi aramasını, mesaj atmasını veya FaceTime çağrısı göndermesini önler.

iPhone numara engelleme

iPhone mesaj engelleme uygulaması ile

Ana ekranınız üzerinden, Mesajlar uygulamasını açın. Engellemek istediğiniz kişinin veya numaranın mesajının üzerine dokunun. Enranın sağ üst köşesinde yer alan “i” ikonuna dokunun.

Gelen ekranda, ekranın en üstünde yer alan kişi bilgisine dokunun ve ekranı aşağıya kaydırarak “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine dokunun.

iPhone FaceTime uygulaması ile numara engelleme

Ana ekranınız üzerinden, FaceTime uygulamasını açın. Buradan son gelen ve yaptığınız FaceTime çağrılarını görüntüleyeceksiniz. Engellemek istediğiniz kişi veya numaranın yanında “i” ikonuna dokunun. Gelen ekrandan, ekranı aşağıya kaydırarak “Bu Arayanı Engelle” seçeneğine dokunun.

iPhone numara engelleme kaldırma

Engellediğiniz kişi veya numaraları Ayarlar > Telefon > Arama Engelleme/No. Belirleme menüsü üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Engellediğiniz numaranın engelini kaldırmak için, ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Düzenle” seçeneğine dokunun ve numaranın sol tarafından çıkan kırmızı kaldırma ikonuna dokunarak engeli kaldırın.

iPhone engellenen numara aradığında ne olur?

Engellediğiniz numara sizi aradığında, bildirim almazsınız ve arama kaydı düşmez. Bununla birlikte arayan kişiye sürekli meşgul tonu gider.

iPhone engellenen mesajlar nasıl görünür?

Engellediğiniz kişi veya numaradan gelen mesajları hiçbir şekilde göremezsiniz.

iPhone numara engellendiği nasıl anlaşılır?

Engellendiğinizi anlamanın tek yolu karşı tarafı aramaktır. Eğer ki sürekli meşgul tonu düşüyorsa bu engellendiğiniz anlamına gelir.

Gizli numara engelleme yapıldığında gizliden arayabilir mi?

Bunun cevabı evettir. Eğer ki hattınız gizli aramaları kabul edecek şekilde yapılandırılmışsa (varsayılan olarak bu şekilde yapılandırma yapılmaktadır), engellediğiniz numara, numarasını gizlerse sizi arayabilir. Gizli numaraları engelleme yani özel aramaları engellemek için *253# tuşlamasıyla gizli çağrıları engelleyebilirsiniz.

müşteri hizmetleri

9 Comments

  1. Bu güne kadar engellediğim numaralar oldu. Engelledim ve ardından da sildim. Şimdi onların listesini çıkarta bilirmiyim?

  2. Karşımdakinin engelini kaldırıp kaldırmadığını onu aramadan nasıl öğrenebilirim bi yolunu bilen varsa lütfen yazsın

  3. Acaba engellediğimiz kişinin engelliyken aradığında arama kaydına düşmesi için napmamız lazım

  4. Engellenen kişi arayınca mesgule mi düşer yoksa kapalı gibi mi görünür su anki mevcut sürümle ?

  5. Yanlış bir bilgi var. O kadar kritik ki çok can yakar. Çok ocak söndürür. Denilmiş ki: “Engellendiğinizi anlamanın tek yolu karşı tarafı aramaktır. Eğer ki sürekli meşgul tonu düşüyorsa bu engellendiğiniz anlamına gelir.”. Hayır! Eğer iPhone “rahatsız etme” modundaysa da sürekli meşgul çalar. Şimdi bu yanlış bilgiyi burada okuduktan sonra telefonu “rahatsız etme” modundaki kişiyi arayıp sürekli meşgul olduğunu farkedince kendisinin engellendiğini düşünür. Yazının o bölümü düzeltilmeli. Bunun dışında faydalı bir yazı. Emeği geçenlere teşekkürler.

    1. Biz teşekkür ederiz saolun çok yararlı bir bilgi.birde şunu söylemiyorlar ıphone da uygulama ile engelleyince engellenen numaradan gelen aramaları msjları göremezmiyiz?bunı hiç belirtmiyorlar

Comments are closed.