İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’lara Panik Düğmesi Geliyor

Hindistan’da yeni bir yasa yürürlüğe girdi. Artık iPhone dahil olmak üzere Hindistan’da satılacak tüm akıllı telefonlarda panik düğmesine yer almak zorunda olacak. Yasa 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giriyor. Apple’ın 2016 Eylül ayında tanıtacağı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta özellikle Hindistan’ı baz alarak panik düğmesine yer vermesi zorunluluktan dolayı hemen hemen kesin denilebilir.

Panik düğmesi ile özellikle kadınların, genel olarak ise kullanıcı güvenliğin arttırılması planlanıyor. Hindistan bu konuda oldukça katı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren panik düğmesi bulunmayan akıllı telefonların satışı yapılamayacak.

Apple’ın bunu eski cihazları için iOS’a yerleşik olarak sunması söz konusu olacak. Ancak iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ta bunu fiziksel bir düğme ekleyerek sunması da mümkün. Elbetteki yine iOS’a yerleşik olarak kullanıcıların güvenliğinin arttırılması da ihtimaller dahilinde.

Ancak 9to5Mac’e ulaşan raporlara göre, Apple’ın iPhone’lara ekstra bir düğme eklemesi gibi bir durum söz konusu değil. Bunun yerine mevcut düğmelerle bir kombinasyon sunulmasından söz ediliyor. Uyku/uyanma düğmesine üç kez hızlı bir şekilde basıldığında panik modunun aktif hale gelmesi planlanıyor diyebiliriz.

Yasa panik düğmesinin ekranın kapalı olması durumunda bile aktif olmasını öngörüyor. iOS’ta zaten acil durum telefon numarası yeteneği mevcut. Ancak yasa dahilinde bunun geliştirilmesi gerektiği açık.

Yasa ayrıca 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren yerleşik GPS’i tüm akıllı telefonlarda zorunlu kılıyor. Zaten bu son model iPhone’larda mevcut olan bir özellik.