Şimdi yükleniyor

İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır nedir ne anlama geliyor

İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır nedir ne anlama geliyor

İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır nedir ne anlama geliyor

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

teknik destek

Kuveyt Türk’ de “işleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır” şeklinde bir uyarıyla karşılaşmış olabilir misiniz? Marj nedir ne demek istiyor?

Akşam veya gece dolar almak veya satmak istediğinizde marj uygulanmış kur uyarısıyla karşılaşmanız normal. Bu altın alım satımda da görülebilmekte. Aynı şekilde Euro işleminde de çıkabiliyor. Peki ne anlama geliyor?

Bu durum sadece Kuveyt Türk bankasında görülmüyor. Ziraat bankası, Vakıfbank, İşbankası veya Garanti de çıkması mümkün.

screenshot.221-1 İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır nedir ne anlama geliyor
İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır nedir

Marj nedir?

Marj uygulanmış kur, ticari işlemlerde, olası zarar gibi durumlarda alınan önlem miktarına denir.

Bu bazen kaldıraç işlemlerinde karşı taraftan alınan pozisyon açılması için alınan teminattır. Marj, işlemde minimum teminat tutarına denir.

Peki bankadan altın işlemlerinde veya dolar işlemlerinde gelen bu uyarı ne anlama geliyor. Yani anlaşılabilecek şekilde anlatım ise bankanın olası bir kur hareketlerine karşı aldıkları önlemin adı. Yani çok hareketli kur durumlarında banka büyük bir zararla karşılaşmamak için olası risk kur miktarıdır. Bu genelde kriz durumlarında aşırı şekilde alım ile satım arasında büyük farklar gösterebilir. www.applefoni.com

Alım ve satım işlemi yapmadan önce diğer yerlerde kur araştırması yapmanızı öneririz. Eğer acil bir ihtiyaç yoksa akşam veya gece işlem yapmamanızı öneririz. Kur marj uygulaması bankanın mesai saatleri bittikten sonra ortaya çıkar. En büyük kur farkı genelde gece görülür.

teknik destek