iTunes Üzerinden iOS 10 Güncelleştirmesi Nasıl Yüklenir?

iTunes ile iOS 10

13 Eylül saat 20:00’da Apple iOS 10’un final sürümünü herkese açık olarak yayınlamıştı. Güncellemenin ilk yayınlandığı sırada OTA yolu ile güncellemeyi yapan kimi kullanıcıyı büyük bir sürpriz bekliyordu. Apple’ın kısa sürede farkettiği ama kimi cihazı kullanılamaz hale getiren güncelleme hatası boy göstermişti. Neyseki sorun hemen çözülmüştü ve şu anda herhangi bir problem yok gibi duruyor.

teknik destek

Bu noktada bizde iTunes üzerinden iOS 10’u nasıl yükleyeceğinizi sizlerle paylaşacağız.

1) Öncelikle iOS Cihazınızı Yedekleyin

Bizlerin en büyük sorunu şüphesiz yedekleme yapmaya üşenmemizdir. İster OTA yolu ile ister iTunes üzerinden nereden olursa olsun her zaman güncelleme yapmadan önce cihazınızı yedeklemeniz önemlidir. Çünkü herhangi bir güncelleme hatası oluşabilir ve tüm içeriğimiz kullanılamaz hale gelebilir.

Cihazınızı iki yöntem ile yedekleyebilirsiniz. Birincisi iCloud’dur. Ayarlar > iCloud menüsü üzerinden yedeklenmesini istediğiniz içerikleri seçebilir ve yine Ayarlar > iCloud > Yedekleme menüsü üzerinden cihazınızı Wi-Fi bağlantısı ile yedekleyebilirsiniz.

İkinci yöntem ise iTunes’dir. Yani bilgisayarınıza yedekleme yapmanızdır. Lightning kablosu ile cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın. Eğer ki iOS cihazınızın ekranına bağladığınız bilgisayara güvenme ile ilgili bir uyarı gelirse “Güven” seçeneğine dokunun. Daha sonra iTunes’i açın ve Aygıtlar menüsü altından cihazınızı seçerek sağ tıklayarak “Yedekle” seçeneğine tıklayın.

ekran-resmi-2016-09-15-13-28-18

Yedekleme yapmadan önce kesinlikle yedeğinizi şifreleme yapmayın. Şifreyi unutmanız durumunda yedeğiniz kullanılamaz hale gelebilir çünkü.

2) iTunes’i Kullanarak iOS 10 Güncelleştirmesi Nasıl Yüklenir?

iOS cihazınızı bilgisayarınıza bağlamadan önce iTunes’in en son sürümünü kullandığınızdan emin olmak için bir dakikanızı ayırın. Bunun için menü çubuğundan iTunes’e tıklayın ve “Güncelleştirmeleri Denetle” seçeneğine tıklayın.

ekran-resmi-2016-09-15-13-30-54

iTunes’iniz güncel değilse güncellemeyi yapın güncel ise veya güncelleme tamamlandıysa aşağıdaki adımları uygulama zamanı gelmiş demektir.

Adım 1: Lightning kablosu ile cihazınızı bilgisayara bağlayın ve iTunes’i açın.

Adım 2: iTunes’de sağ üst köşede yer alan Müzik seçeneğinin solundaki cihaz butonuna tıklayın.

ekran-resmi-2016-09-15-13-31-30

Adım 3: Şimdi gelen ekranın en üstünde yer alan alandaki “Güncellemeleri Denetle” seçeneğine dokunun.

ekran-resmi-2016-09-15-13-28-38

Adım 4: iOS 10 güncellemesi kullanılabilir durumdaysa güncelleme inmeye başlayacak ve indirme işleminin ardından iOS cihazınıza kurulumu gerçekleşecektir.

Adım 5: Güncelleme esnasında size bir açılır ekran ile mesaj gelebilir. Ekranda “İndir” seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

Adım 6: Eğer ki 3, 4 ve 5. adımlar işe yaramadıysa cihazınızla uyumlu iOS 10 yazılım dosyasını Apple Developer Center (Apple Geliştirici Merkezi) üzerinden indirin. Kesinlikle güvenilir olmayan kaynaklardan yazılım dosyasını indirip kurmaya kalkmayın. Eğer ki böyle bir riske girerseniz sorumluluk tümüyle size ait olacaktır, unutmayın.

Adım 7: Yazılım dosyasını indirdikten sonra eğer ki sıkıştırılmış (RARlanmış) ise yazılımı dışarı çıkartın. iTunes’de yine cihazınızın ikonuna tıklayarak aşağıdaki ekrana gelin. Mac’te klavyenizin ALT, Windows’ta klavyenizin SHIFT tuşuna basarak “Güncellemeyi Kontrol Edin” seçeneğine tıklayın. ÖNEMLİ: iPhone’unuzu sıfırlamamak ve yeniden kurulum yapmamak için “iPhone’a Geri Yükle…” seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

ekran-resmi-2016-09-15-13-28-38

Adım 8: Yazılım dosyasını güvenilirliği ve hatasızlığının kontrolü yapılacaktır. Bunun için bir uyarı mesajı alabilirsiniz. Güncelle düğmesine tıklayarak devam edin.

Adım 9: iOS 10 kullanım şartlarını ve sürüm notlarını okuyup, onaylayacağınız bir uyarı ekranı gelecektir. “Kullanım Şartlarını Kabul Ettiğinizi” belirterek devam edin.

Adım 10: iTunes artık hemen hemen 2.0 GB seviyelerindeki yazılım dosyasını internet bağlantısına orantılı olarak indirerek/kontrol ederek kurulum işlemine başlayacaktır. Bunun için bekleme süreniz değişebilir. Sabırlı olun ve bekleyin.

Adım 11: Güncelleme işlemi bitene kadar cihazınızın bağlantısını bilgisayarınızla kesmeyin. Güncelleme işlemini başarıyla tamamlanmasının ardından iOS cihazınızda “Merhaba” ekranı gelecektir. O ekran gelene kadar bekleyin. Güncelleme işlemi sırasında cihazınız bir veya iki kez yeniden başlatılabilir. “Merhaba” ekranının gelmesinin ardından talimatları izleyerek güncelleme işlemini sonlandırabilirsiniz.

müşteri hizmetleri