İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kendi iOS Uygulamanızı, Tek Bir Satır Kod Yazmadan Kolayca Yapabilirsiniz!

Teknoloji geliştikçe elimizin altındaki mobil cihazların önemi her geçen gün artıyor. Şirketlerden e-ticaret sitelerine, hizmet sağlayıcılarından basit bir blog sitesine kadar herkesin mobilde ulaşılabilir olması, bunun içinde bir mobil uygulamaya sahip olmaları artık hem fark yaratan hem de değer katan bir şey haline geldi.

Elbetteki bir iOS uygulaması yapmak öyle çok kolay bir şey değil. İhtiyacınıza göre gerekli olan düzeyde bir programlama bilgisine ve grafik yapabilme becerisine sahip olmanız gerekiyor. Bunlara ek olarak, platform güncellemelerini sık sık takip etmeli ve uygulamanızın bu güncellemelere uyumlu tutmanız da şart.

Günümüzde, özellikle de ülkemizde programlama bilen sayısı oldukça az. Biz de bunu payda olarak alıp, mobil uygulama nasıl yapılıriOS uygulama nasıl yapılır, kod bilmeden iOS uygulama nasıl oluşturulur gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

iOS Uygulamanızı Kendiniz Yapın

Teknolojinin gelişimi pek çok şeyi kolaylaştırmış durumda. Bugün bir mobil uygulama oluşturmak için programlama bilmenize dahi gerek yok. Uygun bir bütçe ile tek bir satır kod yazmadan, hızlı bir şekilde kendi iOS uygulamanızı geliştirmenize yardımcı olacak internet üzerinden birçok platform bulabilirsiniz.

Bu platformlar aracılığıyla, programlama bilmeden bilmeden, iOS uygulama oluşturabilir miyim, kendi iOS uygulamamı nasıl geliştiririm, iOS uygulamamı yapabilmek için büyük paralar harcamalı mıyım, iOS uygulama nasıl oluşturulur gibi sorular tarih oluyor…

GoodBarber ile, küçük bir yatırım yaparak kendi iOS uygulamanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Elbetteki sadece iOS için değil Android içinde uygulamanızın inşaasını birkaç tıklama yaparak gerçekleştirmeniz mümkün.

Kendi iOS Uygulamanızı Nasıl Yapabilirsiniz?

Öncelikle uygulamanızı hangi platform kullanıcıları için oluşturacağınıza odaklanın. Biz bu yazımızda iOS için olacak şekilde anlatımımızı gerçekleştireceğiz. Ancak aynı yöntemleri ve benzer adımları kullanarak, aynı yapıdaki uygulamanızı iOS için olduğu gibi Android için de oluşturabilirsiniz.

Şimdi, GoodBarber.com’a gidin ve ekrana gelen “Uygulamanızı Oluşturun” düğmesine tıklayın. Buradan devam ederek platforma ulaşabilirsiniz. Platformun Türkçe dil desteğine sahip olması işleri daha kolay hale getiriyor.

iOS-Uygulama-Yapma

Bu adımda uygulamanızın adını belirleyecek, kategorisi seçimleyecek ve e-posta adresinizi kullanacak ve güvenliğiniz için güçlü bir parola ile hesabınızı oluşturacaksınız.

Ekran Resmi 2017-01-22 15.34.44

Kısa bir süre bekledikten sonra sizi karşılayan merhaba ekranına ulaşacaksınız. Bu ekranda yazdığı gibi, gerçekten de uygulamanızı kolay bir şekilde, sadece 3 adımda oluşturabileceksiniz.

Uygulamanızın Tasarımını Yapın ve Özelleştirin

Artık özgürsünüz! İş sizin yaratıcılığınıza ve hayal dünyanıza kaldı. Uygulamanızın inciğinden boncuğuna kadar her şeyini, belirtilen gereklilikler dahilinde oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz. GoodBarber ile uygulamanızın gezinti modunu, üst bilgi kısmını, gövdeyi, açılış ekranını ve ikonu gibi bir dizi uygulama görünüm yönünü özelleştirerek tasarımını yapabilirsiniz.

iOS-Uygulama-Duzenleme

İlk adımda yapmanız gereken tasarıma odaklanmak olacaktır. Hatta sizin için oluşturulmuş hazır temalardan dilediğinizi seçebilir ve onlar üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. GoodBarber, uygulamalarınız için özenle hazırlanmış 10’dan fazla hazır temayı, tema kütüphanesine yerleştirmiş.

iOS-Uygulama-Tema

İstediğiniz temayı seçin ve uygulayın! İşte hepsi bu kadar.

Ekran Resmi 2017-01-22 15.45.02

Değişikliklerinizi kontrol etmek için önizleme modunu kullanabilir, neler yaptığınızı anlık görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama-Onizleme

Önizleme ekranında, birden fazla cihaz üzerinden uygulamanızın görünümünü test edebilmeniz de mümkün kılınmış.

Uygulama-Test-Etme

Uygulamanıza İçerik Ekleyin

Uygulamanız için tasarım kadar içeriğin de önemli olduğu sanıyoruz ki söylemeye gerek yok. Şimdi uygulamanızın içeriğine odaklanabilirsiniz.

Uygulamanızın içeriğine kendi içeriklerinizi ekleyebildiğiniz gibi WordPress, Blogger, RSS gibi hazır yerlerden de içerik çekebilirsiniz. Özellikle websiteniz için bir uygulama tasarlıyorsanız bu işinize çok fazla yarayacak bir şeydir. Çünkü bu yöntem ile uygulama içeriği ile siteniz eşzamanlı olarak gidecektir.

Ekran Resmi 2017-01-22 15.52.28

Uygulamanıza 60’dan fazla bölüm ekleyebilme seçeneği sunulmaktadır. Özellikle iletişim formu, özelleştirilebilir genel form, hakkımızda yazısı, e-ticaret, Facebook, Twitter gibi içerikleri kolayca uygulamanıza ekleyebilir ve birkaç basit düzenleme ile gerekli olan ayarlamaları profesyonel uygulamalarda olduğu gibi yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2017-01-22 15.54.27

Uygulamanızı Test Edin

Hani olmaz da, olur ya bir tasarım veya kodsal anlamda işler yolunda gitmiyorsa bunu uygulamanızı App Store veya Google Play Store’a göndermeden önce bilmenizde ve anında müdehale etmenizde fayda var. Bunun için GoodBarber size eşsiz bir test etme yöntemi sunuyor.

My GoodBarber isimli uygulamayı App Store üzerinden indirdikten sonra uygulamanızı, direkt kendi cihazınız üzerinden gerçek bir uygulama testine tabii tutabiliyorsunuz. Uygulamayı buradan devam ederek indirebilirsiniz.

Uygulamanızı App Store’a Gönderin

Aslında GoodBarber ile uygulama yapmaktan sonraki en zor kısım tam olarak burası. Bunun zor olmasının nedeni ise Apple’ın iOS uygulama geliştiricileri ve uygulamanın çalışması için koyduğu şartlar ve gereksinimler. Bu şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi taktirde uygulamanızı yapmanız bir anlam ifade etsede App Store’da yayınlamak adına bir anlam ifade etmiyor.

Apple Developer Hesabı

Olmazsa olmaz olan şey, Apple Developer hesabı satın almanızdır. 99 dolar ödeyerek bu hesabı satın almanız gerekiyor. Aksi taktirde uygulamanızı App Store üzerinden yayınlayamazsınız. Daha fazla bilgiyi buradan devam ederek edinebilirsiniz.

Uygulama İçi App Store Düzenlemeleri

GoodBarber bu noktada size sınırsız, geniş bir destek sunmakla birlikte, adınıza işlemleri yapma noktasında da yardımcı oluyor. Elbetteki ikinci seçenekte ek bir ücretlendirme söz konusu. Özetle, her türlü bu adımı kolayca aşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Sizin asıl odaklanmanız gereken uygulamanızın tasarımı ve içeriği olacaktır.

Hazırsanız Gönderelim!

Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra, uygulamanızı App Store’a gönderebilirsiniz. Bunun için macOS veya OS X çalıştıran bir Mac bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Uygulama dosyanızı ve önizleme görüntülerini GoodBarber’dan bilgisayarınıza indirdikten sonra, Apple Developer Center’a gidin ve uygulamanız için gerekli olan girişleri yapın.

Tüm düzenlemeleri ve girişleri yaptıktan sonra uygulamanızı Mac’inize indireceğiniz Application Loader isimli uygulama ile gönderebilirsiniz.

Uygulamanızın App Store Editörlerince İncelenmesi

Öncelikle App Store editörlerinin sadece hafta içi çalıştığını belirtelim. Ortalama olarak bir uygulamanın incelenmesi ve App Store’da yayına alınması 15 günü bulabilir. Bu maksimum süredir ve duruma göre kısalabilir.

Uygulamanızı gönderdikten 24-48 saat sonrasında inceleme işlemleri başlar ve 48-72 saate kadar son inceleme adımına geçilir. Bu adımın ardından uygulamanız yayına alınır. Test işlemlerini anlık olarak iPhone’unuz üzerinden iTunes Connect isimli uygulama ile takip edebilirsiniz. Uygulamayı buradan devam ederek App Store’dan indirebilirsiniz.

Sonuç?

Tek bir satır kod bilmeden ve tek bir satır kod yazmadan ortaya ne çıkabilir? Sizin uygulamanızı bilmeyiz ama iOS için AppleFoni uygulaması gücünü GoodBarber’dan almaktadır. Uygulamamızı buradan veya aşağıdaki bağlantı üzerinden iOS cihazınıza indirebilir ve gerçek anlamda, GoodBarber ile neler yapabileceğinizi görebilirsiniz.

[appbox appstore itunes.apple.com/tr/app/applefoni.com/id1153930888?l=tr&mt=8