Şimdi yükleniyor

Mac OS X’e Nasıl Format Atılır?

clean_install_os_x_yosemite_4

Mac OS X’e Nasıl Format Atılır?

Son Güncelleme tarihi 28 Haziran 2017 by Mehmet Ali Çelik

Mac OS X  Macbook, Mac Mini ya da Mac Pro bilgisayarların günümüzdeki işletim sistemi olarak adlandırılıyor. Apple üretimleri olan bu cihazların en iyi yanı pratik bir şekilde kullanılabiliyor olmaları.

teknik destek

Mac-Users-Offered-New-OS-X-Yosemite-Build-for-Testing-468041-2 Mac OS X'e Nasıl Format Atılır?

Bir Macbook, Mac Mini ya da Mac Pro mu kullanıyorsunuz? Bu cihazlara format atmak için sizlere detaylı bir rehber sunuyoruz.

OS X Yosemite ve El Capitan’a nasıl format atılır?

Yosemite ya da El Capitan sürümüne sahip cihazınıza format atmak için aşağıdaki yönergeleri izleyebilirsiniz.

osx-time-machine-backup-software-100598407-large.idge_ Mac OS X'e Nasıl Format Atılır?

  •  Format atma işlemine başlamak için öncelikle bilgisayarınızı kapatın. Daha sonra CMD + R ve güç düğmesine aynı anda basılı kalarak bilgisayarınızı açın.
  • Cihazınızın açılış sesini duyduğunuz an elinizi güç butonundan çekiniz. Ancak CMD + R tuşlarına basılı kalmaya devam edin.
  • Karşınızda Apple logolu bir boot ekranı çıktıktan hemen sonra açılan OS X Utilities penceresinden Disk Utilities seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak olan disk yönetim penceresinden Machintosh HD diskini seçin. Ekranın sağ tarafında yer alan seçeneklerden ”erase” bölümüne tıklayın. Erase bölümü ile diskinizi biçimlendirme aşamasına geçmiş oluyorsunuz.
  • ”Erase” kısmına tıkladıktan sonra ekrana gelecek olan uyarıda yeniden sil (erase) seçeneğine tıklayın.
  • Böylece silinme işlemi tamamlanmış oluyor. OS X Yosemite ya da El Capitan sürümünü yeniden yüklemek için kurulum aşamasına geçiyoruz.
OS X Yosemite/El Capitan Temiz Kurulum

macos-sierra-recovery-mode-reinstall Mac OS X'e Nasıl Format Atılır?

  •  OS X Utilities aracına geri dönün ve Disk Utilities seçeneğinin iki üst kısmında yer alan Reinstall OS X bölümüne tıklayın.
  • Karşınıza gelecek olan ekranda ”continue” seçeneğine tıklayın ve ekranda beliren telif koşullarını kabul edip onaylayın.
  • Ekranınızda formatlamak istediğiniz Macintosh HD diskini seçin. Ve install (yükle) seçeneğine tıklayın.

NOT: Yüklemeyi gerçekleştirmek için bir internet bağlantısına ihtiyacınız olduğunu ve App Store hesabınızı kullanmanızı gerektiğini unutmayın. Apple kimlik bilgileriniz ile App Store’a giriş yapmalı ve ardından OS X sürümünü bilgisayarınıza indirmelisiniz. İnen yazılımı yukarıda tarif edildiği şekilde yükleyerek cihazınızı formatlamış olacaksınız. Format işleminin ardından bilgiyarınızı ilk aldığınız gün gibi yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

teknik destek

1 yorum

comments user
Oğuzhan

disk’i sildikten sonra tekrar aynı ekranda bölmek gerekiyor. bunu anlatmamışsınız. buradan yüklemeye geçilirse tekrar geri dönülmesi zahmetli oluyor ve eğer makine kapatılırsa internet recovery’e dönüyor bir sürü zaman kaybı oluşuyor.

Yorumlar kapalı.