Şimdi yükleniyor

MacOS, Harici GPU’lara da Artık Destek Veriyor

macos-harici-gpu

MacOS, Harici GPU’lara da Artık Destek Veriyor

Son Güncelleme tarihi 31 Mart 2018 by Harun Ünal

Apple, geçtiğimiz yıl Haziran ayında MacOS‘lara harici GPU desteğinin getirileceğini duyurmuştu. Merakla beklenen bu destek, 1 yıl geçmeden resmi bir şekilde geldi. Bu durum en çokta MacOS kullanan oyuncuları ve video editörlerini mutlu edecek gibi duruyor.

teknik destek

Beklenen Performans Artık Mümkün!

MacOS High Sierra‘ya gelen son güncellemeyle beraber, bir Thunderbolt 3 bağlantı noktası ile Mac’e farklı grafik kartları bağlanabilecek ve oyun oynama, video düzenleme gibi çok zorlu işlemlerde istenilen performans elde edilebilecek. Uzun süredir konuşulan bu durum çok fazla şaşırtmadı aslında. GPU’larda yapabileceğiniz tabii ki bazı kısıtlamalar var. İlki sadece belirli modellerin resmi olarak desteklenecek olması oluyor. Apple, bazı AMD Radeon ekran kartlarını destekleyecek ve bunlar sadece belirlenen Mac modellerinde zaten yer alıyor. Elbette bu durum GeForce kartların çalışmayacağı anlamına gelmiyor. Bu durum şuan beta sürecinde olurken bazı kullanıcılar kartları çalıştırmayı başardı. Ancak bu kartların Mac’lerde kesin bir şekilde çalıştığı hakkında net bir açıklama yok.

Mac’lerdeki harici GPU’lar, süper hızlara Thunderbolt 3 ile ulaşabildiği için son model bir Mac’e sahip olmanız şart. Bu bakımdan 2016 ve 2017 MacBook Pro’lar, 2017 iMac’ler ve iMac Pro’lar için bu durum geçerli.

teknik destek