İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mac’te Seçili Metni Okutma, Metin Okuma Özelliğini Kullanma

iOS cihazlar, seçtiğiniz herhangi bir metni okuyabilme özelliği ile geliyorlar. Bu yetenek sadece iOS cihazlarla sınırlı değil elbette. Mac‘lerde de metin okuma özelliği mevcut. Bu özellik ile başta net görememe sorunu yaşayan kullanıcılar ilgilenecektir ve kesinlikle dertlerine çare olacaktır.

teknik destek

Bugün ki “Nasıl Yapılır?” makalemizde bu konuyu ele alacağız ve Mac’te kolayca seçili metinleri nasıl okutabileceğinizi sizlere göstereceğiz.

1-Öncelikle Sistem Tercihlerine gidiyoruz.

mac-sistem-tercihleri

2-Dikte ve Konuşma ayarlarını açıyoruz.

mac-dikte-ve-konusma

3-Bu ekranda, üst menüde yer alan Dikte – Metin Okuma sekmeleri dikkatinizi çekecektir. Buradan Metin Okuma sekmesine tıklıyoruz.

mac-metin-okuma-ozelligi

Sistem sesi varsayılan olarak Yelda isminde bir bayana ait olacaktır. Dilerseniz bunu özelleştirebilirsiniz ama bu çokta önemli değil. Konuşma hızını özelleştirebiliyorsunuz. Kendinize göre yavaş veya hızlı aralığında bir seçim yapabilirsiniz.

Bu noktada önemli olan aslında ‘tuş basıldığında seçili metni seslendir‘ seçeneğini aktif hale getirmeniz olacaktır. Bu seçeneği aktif hale getirdiğiniz de ‘Tuşu Değiştir…‘ seçeneği de aktif hale gelecektir. Bu seçenek ile dilediğiniz tuş kombinasyonlarını, örneğin kontrol + esc gibi seçimle kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Biz seçimimizi kontrol + esc olarak yaptık.

Şimdi başta Safari olmak üzere tüm yerleşik uygulamalar üzerinde ve metin okuma özelliğini destekleyen üçüncü taraf uygulamalar üzerinde bu özelliği kullanabilirsiniz.

Metni okutmak için herhangi bir noktada mesela Safari üzerinde bir web sayfası üzerinden dilediğiniz kadar metin seçimi yapın seçtiğiniz kısayolları kullanarak, mesela anlatımda seçtiğimiz kısayolları kullanarak (kontrol + esc) seçtiğimiz metni okutabiliriz.

mac-safari-metin-okutma

 

müşteri hizmetleri