Microsoft ve Xiaomi arasında dev ortaklık kuruldu

Microsoft ve Xiaomi arasında dev ortaklık kuruldu

Teknoloji devi iki firma büyük anlaşmaya imza attı. Microsoft ve Xiaomi arasında dev bir ortaklık kuruldu. Microsoft Çin pazarına girme hedefini bir adım daha arttırdı. Xiaomi’de yapay zeka konusunda Microsoft’un teknolojilerini kullanacak.

teknik destek

Şaşırtıcı durum ise Amerika merkezli bir şirketin Çin’li bir şirket ile bu kadar büyük derecede bir anlaşma  yapması. Microsoft, Xiaomi’nin Azure dahil olmak üzere bulut bilişim ürünlerini geliştirilmiş telefon, laptop ve akıllı cihazlarını uluslararası pazara sunması için kullanmasına izin vermeyi planlıyor. Aynı zamanda, ortaklık Microsoft’un Çin pazarında daha fazla yer almasını sağlayacak.

İkili, büyük ihtimalle Microsoft Cortana’yı, düşük bütçeli ancak modern bir görünüme sahip olan Mi AI hoparlörüyle birleştirmeyi düşünüyor. Şu ana kadar Microsoft akıllı hoparlör pazarında bulunan Amazon ve Google’ın popüler cihazlarına karşılık Harman Kardon Invoke’ta Cortana’yı kullanmıştı.

Microsoft ve Xiaomi bir çok alanda beraber olacak

Microsoft ve Xiaomi, konuşabilen yapay zeka, Bing, Edge, Skype ve Microsoft AI teknolojisi gibi projeler hakkında da görüşmeler yapıyor. Her iki firma arasında bir mutabakat anlaşması imzalandığı için ortaklıkları yasal olarak bağlayıcı nitelik taşımıyor ve mali durumlar belirsizliğini koruyor.

Her iki firmanın ortaklıkları Xiaomi aygıtlarında Windows 10’u test etmek için 2015 yılında imzaladıkları anlaşma ile başlıyor. IDC’nin raporuna göre Apple, Samsung ve Huawei’den sonra 92.4 milyon adet akıllı telefon satan Xiaomi geçtiğimiz yıl dünyanın en popüler beşinci üreticisi oldu. Xiaomi tarafından yapılan basın açıklamasında, ‘Microsoft’un bulut bilişim ve yapay zekadaki küresel çapta önde gelen teknolojilerinden yararlanılacak’ sözlerine yer verildi.

müşteri hizmetleri