Şimdi yükleniyor

Modem reset atmak ne demek?

modem resetleme

Modem reset atmak ne demek?

Son Güncelleme tarihi 26 Aralık 2019 by Teknoloji Haber

Modem reset atmak dendiğinde ilk gelen formatlama oluyor. Tam anlamı olmasa da dolaylı yolla bu terime benziyor. Yazımızda modem resetleme ne demek ve nasıl yapılır açıklamasıyla anlatacağız.

teknik destek

Modeme reset uygulanmasının nedeni genellikle internette oluşan sıkıntıların düzeltilmesi adına yapılır. Böylece resetlenen modem kendini sıfırlar ve iyi kullanım için tekrar düzenlenir. Öyleyse modem reset atma işlemi nasıl gerçekleşir?

Modem resetleme işlemi nedir?

Modem resetleme işlemleri modemin ilk günkü pozisyonuna çevirme işlemi olmaktadır. Yapılan resetleme işlemi modemin birçok verilerin silinmesine de neden olur. Modem resetle işleminin yapılması modem arayüz giriş şifresinin unutulması ya da modemin arıza göstermesinden dolayı oluşan problemler için kullanılır.

Modem nasıl resetlenir?

Modemin resetlenmesine ilişkin karar verildikten sonra işlem çok basit bir şekilde uygulanır.

Modemin resetlenmesi için genel olarak modemin arka bölümünde bulunan ufak reset düğmesi ile işlem yapılacaktır.

Reset tuşu bazen ufak bir delik olabildiği gibi bazen de küçük bir tuş olabiliyor. Bu durum modemin markasına göre farklılık gösterir.

Bulduktan sonra modemin reset tuşuna 10 saniye kadar basılı tutulur ve modemin tüm ışıkları söner. Sönen ışıklar teker teker açılmaya başladığında modem resetleme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Böylece modem fabrika ayarlarına dönerek oluşan problem gideriliyor ve unutulan şifre için değişiklikte sağlanabiliyor.

modemi-resetleme Modem reset atmak ne demek?
Modem reset atmak ne demek?

Resetleme işleminde oluşan kayıplar neler?

Modem resetlendikten sonra çeşitli kayıplar yaşanabiliyor.

Bunlar:

  • Wifi kullanıcı adı ve şifre bilgisi.
  • Güvenlik duvarı ayarı.
  • Modeme uygulanan yapılandırma ayarları.
  • Modem arayüz kullanıcı adı ve şifresi.

Gibi çeşitli bilgiler modem resetlendiğinde sıfırlanır. Çünkü modem fabrika ayarlarına döner ve kullanıma yeniden hazırlanır.

teknik destek