Şimdi yükleniyor

Modem üzerindeki ışıkların anlamları

Modem uzerindeki isiklarin anlamlari

Modem üzerindeki ışıkların anlamları

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Modem üzerindeki ışıklar ne anlama geliyor ve sorunların çözümünde ışıkların anlamları önem taşıdığını vurgulamak isteriz. İnternet neden yok sorusunda ve kablosuz bağlantılarda yapılacak işlemlere ışık olabiliyor.

teknik destek

Günümüzde internetin hayatımıza daha çok dahil olmasıyla beraber, modem sorunları da ortaya çıkmış oldu. Sürekli yanıp sönen modem ışıklarının anlamları için kullanma kılavuzu dikkatlice okunmalıdır. Birbirinden farklı modemlerin olması bunu gerekli kılar. Power ışığı modemin açık ve çalışır olduğunu ifade eder. Eğer ışık yanmıyor ise, ilk olarak modemin doğru takılıp takılmadığının kontrol edilmesi gerekir. Daha sonra açma kapama tuşu kontrol edilmelidir. Wlan, internete girilebildiğini ifade eder. DSL, veri alışverişinde sıkıntı olmadığını gösterir.

İnternet ışığı anlamı

Günümüzde hemen herkesin en çok dikkat ettiği ışık, internet ışığının açık olup olmadığıdır. İnternet ışığının yanıyor olması modemin internet için hazır olduğu durumu ifade eder. İnternet ışığının yanmadığı durumda kullanıcı adının ya da şifrenin düzgün girilip girilmediğinin kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca internet bulunduğu bölgede herhangi bir arıza var ise, buda internetin yani modemin çalışmamasında büyük rol oynayabilir.

DLS / ADSL ışığı nedir?

Bu ışık altyapının olduğunu gösteren bir ışıktır. İnternet hizmetinin olduğu anlamını taşır. ADSL ışığı yanmıyorsa bina içi, ev ve bina dışı kablolar kontrol edilmesi veya sağlayıcı kaynaklı bir sıkıntı olduğunu gösterir.

  • Genel arıza varsa
  • Santralde sorun varsa
  • Bulunduğunuz yerdeki altyapıda bir arıza çıkmışsa
  • Planlı / plansız bir çalışma yapılıyorsa

WPS ışığı anlamı

Bu ışık bir cihazı internete bağlamak istiyorsanız modemde yer alan wps butonuna basıp sonra bağlanacak cihazdan wps açılarak bir birinin otomatik bağlanması sağlanılıyor. Bu sırada wps ışığı yanıp söner ve bağlantı ile kapanır.

Bağlantı olsa da olmasa da bir iki dakika içerisinde kendini kapatan bir özelliğe sahiptir.

Modemlerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Voltajlarda bulunan değişimler modemin yanma sorunlarında etkin bir rol oynar. Bu nedenle de özellikle kablosuz modemlerde akım korumalı prizler kullanılması önerilir. Uzun süreli olarak kullanılmayan modemler prizde takılı bırakılmamalıdır.

Telefonlarda kablosuz olan modemlerin çalışmasını etkileyebilir. Bunu anlamak için telefonun cızırtı sesi çıkarması veya zayıf sinyal alınması ipucu verebilir.

Power ışığı dışındaki ışıkların ara sıra hızlı hızlı yanıp sönmesi normaldir. Uzun süreli olup olmadığını anlamak için bir süre beklenilmesi doğru olur.

Modem-uzerindeki-isiklar-2 Modem üzerindeki ışıkların anlamları
Modem üzerindeki ışıkların anlamları
teknik destek