Neden iPhone? 6 Başlıkta Cevabı

iPhone

Evet, bugünkü yazımda sizinle neden iPhone sorusuna en detaycı şekilde cevap vermeye çalışacağım. Bunu yaparkende sıradan görülen ama önemli başlıklara değineceğim diyebilirim.

teknik destek

Dünyanın en popüler akıllı telefonları arasında yer alan iPhone’a sahip olmanız için onlarca sebep bulunabilir elbetteki. Sizi temin ederim ki bu sebeplerin arasında diğer insanlara hava atmak için Apple logosunu kullanmak yatmıyor. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir kanı oluşmuş durumda… Bir nokta da bu tanıyı destekleyen kullanıcılar da yok değil. Her neyse konumuza dönelim.

[irp posts=”6542″ name=”Tek Bir Fotoğraf veya Video Silmeden iPhone’unuzun Hafızasında Yer Açın”]

1) Kullanılabilirlik

Sahip olduğu mobil işletim sistemi iOS ile iPhone oldukça kolay ve hızlı bir kullanımı bizlere sunuyor. Apple’ın diğer firmalara göre en büyük farklılığı da zaten bu noktada giriyor. Donanım ve işletim sistemi tasarımını kendisi yapan Apple’ın optimizeyi maksimum düzeyde tutuyor oluşu kullanıcıya yansıyor. Bu da avucunuzun içinde tuttuğunuz akıllı telefonun iyi değil en iyi olmasını sağlıyor.

Hemen diğer akıllı telefonlarla mevcut en iyi iPhone’un RAM miktarını kıyaslayabilirsiniz. Şu akıllı telefonda 4 GB RAM varken iPhone 6s’de sadece 2 GB RAM var diyebilirsiniz. Evet haklısınız, Apple daha 2 GB RAM ile 1 yıl önce tanıştı. Ancak 1 GB RAM’e sahip iPhone 6 bile rakiplerinin 3 GB hatta 4 GB RAM’li akıllı telefonlarına meydan okuyordu ve okumayada bir yerde devam ediyor.

Son olarak, hiçbir iPhone’da kullanılmayabilir bu denilebilecek gereksiz hiçbir özellik yer almaz. Tüm özellikleri genelde kullanılan özelliklerdir. Mesela gözünüzü takip edip ekranı aşağı veya yukarı kaydıran cafcaflı bir sensörü yok…

2) Güncelleme Politikası

Apple’ın güncelleme politikası aslında tek başına bile iPhone’u tercih etme sebebiniz olabilir. Bir Android işletim sistemini kullanan firmalara göre güncellemeyi pazarlama politikasına dahil etmeyen Apple bugün 2011 yılında tanıttığı iPhone 4s’e bile son iOS sürümü iOS 9’u verdi ve güncellemelerine devam ediyor. Ortalama olarak 5 yıl gibi bir uzun vadeli güncelleme süresi veren Apple’ın bu yönü kullanıcıyı güvende hissettiriyor.

Üstelik iOS güncellemelerine erişmek oldukça kolay. Herhangi bir güncelleme yayınlandığı zaman tüm dünyada kullanılabilir oluyor ve hemen Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme menüsü üzerinden indirilebiliyor. Kullanıcı şikayetlerini ve sorunlarını da her zaman dikkate alan şirket, iOS güncellemelerini de bununla paralel olarak götürüyor. Yani saatler önce yayınlanan bir güncellemede sorun ortaya çıktığı zaman saatler sonra yeni bir güncelleme ile bu sorundan kurtulabiliyorsunuz.

3) Tasarım

İlk iPhone’un tanıtılmasının üzerinden hemen hemen 9 yıl geçti ve bu 9 yıla rağmen Apple çizgisini hiçbir zaman bozmadan, en iyi formda iPhone’lar geliştirmeye devam etti. Bugün son iPhone modeli olan iPhone 6s’den ilk iPhone’a kadar olan sürece baktığınız zaman kullanıcının onu elinde tutarken hissetmesi gereken ergonomi bile dikkate alınıyor. Şöyle düşünün ki iPhone’larına getirdiği yeni renk seçenekleriyle dahi Apple akıllı telefon sektörünü şekillendirebiliyor.

4) Servis

Şüphesiz en önemli maddelerden birisi. Bugün Apple’ın sunduğu servis kalitesini sunabilen hiçbir firma ne yazık ki yok. Müşteri memnun etme çizgisini daha yazılım güncelleme noktasında oturtamamış firmalardan elbetteki servis noktasında memnuniyet beklemek zor olabilir. Peki ya neden Apple servis noktasında çok başarılı?

iPhone ekranınızı mı kırdınız, sorun değil hemen kırılan ekranınızın tamirini Apple Store’lar veya Apple Premium Reseller üzerinden yaptırabilirsiniz. Yetersiz mi geldi, cihazın sıfır fiyatına oranla çok daha düşük bir meblağ ödeyerek yeni sıfır bir cihaz temin edebilirsiniz.

Yeni bir iPhone mu aldınız? Vazgeçilmez ve şüphesiz bir akıllı telefonun en önemli bileşeni olan ekran koruyucusunu Apple’ın eşsiz sunumu ile temin edebilirsiniz.

Elbetteki Apple’ın servis noktasında sunduğu daha pek çok seçenek mevcut. Bunlar sadece birkaç örnek ve daha bunların %10’unu dahi sunamayan firmalar ülkemizde ve dünyada yer alıyorlar.

5) Fiyat Politikası

Herhangi bir akıllı telefon aldınız diyelim. Çok değil birkaç hafta sonra aldığınız telefonun fiyatının 200 TL hatta 300 TL daha da ucuzladığını gördünüz. Tepkiniz ne olurdu? Aracı firma indirimlerinden söz etmiyoruz elbetteki. Üreticiden gelen indirimlerden söz ediyoruz. Canınızı sıkardı değil mi? Bilirdiniz ki yarın bir gün telefonunuzu satmaya kalksanız ikinci elde bu indirim direk cebinize yansıyacak.

Pek çok büyük akıllı telefon üreticisi ne yazık ki binbir reklamla, özendirme ile çektikleri ilk el müşterilerine bu şekilde yaklaşıyorlar. Apple bu noktada daha mesafeli ve ilk el müşterisine daha samimi bir yaklaşım içerisinde yer alıyor. 9 ay önce tanıtılan bir iPhone modelinin 10. ayda aynı fiyatla veya daha yüksek fiyatla satılıyor olması muhtemeldir. Bu pek değişmez.

Fiyat demişken, iPhone zaten çok daha pahalı dediğinizi duyar gibiyim. Sorun değil. Yine kıyaslama yapmanız en doğrusu olacaktır. Elinize 64 GB iPhone 6s ile ona eş değer olarak gösterilebilecek olan 32 GB Galaxy S7’nin fiyat etiketini alın. Ne kadarlık bir fark gördünüz? Sadece 150-200 TL’lik bir fark değil mi? Üstelik iPhone 6s’in depolama kapasitesi 64 GB ve yukarıda saydıklarımızı da beraberinde getiriyor. Yine de fiyat konusunda yaklaşım sizin yorumunuza kalmış durumda.

6) Diğer(leri)

Ülkemizde daha Apple’ın başta Amerika olmak üzere pek çok ülkede/bölgede sunduğu eşsiz fırsatları mevcut. AppleCare Plus bunlardan sadece bir tanesi. Müşterilerine her zaman eşit bir şekilde yaklaşan ve yine diğer firmalardan Apple’ın, iPhone’u diğer akıllı telefonlardan ayıran uygulamaları mevcut. Bu uygulamaların kimisinden habersisiz veya bilgimiz yok. Ancak emin olun ülkemizde de bunların uygulandığı gün iPhone’lar çok daha değerlenecek.

Daha yazılacak, bulunacak çok şey var elbetteki ama yazımı daha fazla uzatmak istemiyorum. iPhone’la ilgili her gelişmelere ve haberlere iPhone kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Ekleme veya çıkarma yapmakta özgürsünüz. Bunu yaparken de aşağıdaki yorum alanını kullanabilirsiniz 😉

müşteri hizmetleri

4 Comments

  1. Herkesin düşüncesi farklı olabilir ama iPhone 4 hala piyasada kullanılıyor ve tam bir canavar yani demem şu ki bu kadar uzun süre boyunca hangi telefon dayanabiliyor iPhone üretimi yapılmıyor ve iPhone 4 ne zamn çıktığına baktığınızda herşey belki daha iyi anlayabilirsiniz kalite konusunda üzerine tanımam bende o fiyatı hak ediyor biz sadece dolar Euro esirleriyiz

  2. Kısaca ne demek. Çıkarsalar ya 1000 civarı bir cihaz da herkes alabilsin ama yok eski teknoloji se bile 2000 yuh!

Comments are closed.