İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

OS X 10.12 ile Akıllı Asistan Siri Mac’lere Geliyor!

Apple, OS X 10.11.4 üzerinde geliştiriciler ve halka açık beta yazılım programı kullanıcıları çalışmalar yaparken, insanlar için Apple’ın gelecek nesil masaüstü yazılımı OS X 10.12 için umut verici detaylar gelmeye başladı.

teknik destek

Apple’ın akıllı asistanı Siri, şu anda iPhone ve iPad başta olmak üzere Apple Watch ve dördüncü nesil Apple TV üzerinde kullanılabiliyor. Siri ile cihazlara pek çok kolaylık kazandırılmış oluyor.

Şimdi yayınlanan bir rapora göre ise Apple, Mac‘lere de kişisel asistan Siri’yi getirmeye hazırlanıyor. Bu büyük gelişme OS X 10.12 ile görülecek ve Mac’lerde de Siri hayatımıza giriş yapmış olacak.

Daha öncede, 2013 yılındaki raporlarda da Apple’ın Siri’yi Mac’lere getireceği iddia edilmişti. OS X 10.9 ile bu konuşuluyordu ama Apple böyle bir çalışmayı halen yapmış değil. Ancak Apple’ın Mac’ler üzerinde Siri’den nasıl faydalanacağı 2014 yılında aldığı bir patent ile ortaya çıkmış ve böyle bir planı olduğu resmiyet kazanmıştı. Apple’ın uzun bir süredir testler yaptığı ve artık Mac’ler de Siri’nin görülmesi için bir engel kalmadığı gelen haberler arasında.

Apple’ın başta iOS 10 olmak üzere OS X 10.12’yi ve diğer büyük yazılımsal güncellemelerini Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda görücüye çıkacak ve geliştiriciler için test amaçlı kullanıma sunulacak. İşte bu yıl da Haziran ayında yapılması planlanan bu etkinlik ile Mac’lere Siri’nin geldiği görülebilir.

Ayrıca, raporda Mac için Siri’nin iOS cihazlardaki Siri entegrasyonuna göre biraz daha farklı hareket edeceği belirtiliyor. OS X’te Siri’ye erişmek için sadece Meni çubuğu kullanılabilecek. Yani Siri’ye erişmek için trackpad kullanılmayacak denilebilir. Meni çubuğunda bir Siri simgesi olacak buradan Siri’yi kullanabileceğiz. “Hey Siri” özelliğinin Mac’lerde de kullanılabilir olacağına inanılıyor.

Gelişmenin oldukça heyecan verici olduğu açık. Hele ki Apple’ın gelecek nesil işletim sistemleri üzerinde böyle büyük revizyonlara gidebileceğini düşünmek bile gerçek anlamda memnun edici.

müşteri hizmetleri