Şimdi yükleniyor

Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

siri2

Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme tarihi 28 Mart 2018 by Harun Ünal

iOS kullanıcıları için asistan Siri ile neler yapabilirsiniz bu yazımızda sizlere biraz bahsedeceğim. iOS 11 ile birlikte daha fazla yetenek kazanan Siri’nin nasıl aktif edildiğini ve komutlarından başlayalım.

teknik destek

Asistan Siri:

iPhone, iPad, Mac, Apple Watch kısaca bahsetmek gerekirse tüm Apple cihazlarıyla uyumlu olan asistan Siri, Türkçe dil desteği ve yapabildikleri ile şu anda çok fazla önde diyebiliriz.

Android kullanıcılarının kullanamayacağı Siri, iOS 11 ile robotumsu sesinden uzaklaşarak daha gerçekçi bir insan sesine kavuşmuş durumda. Bu bakımdan sanki bir insanla konuşuyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Çok doğal konuşmasıyla insanlar arası güzel bir etkileşim kazanan Siri‘nin en beğenilen noktası ise Türkçe dil desteği ve konuşup anlaşabilmesi oluyor. Ara sıra espri ve şaka yapan ve bizleri güldüren Asistan için bazı detaylara artık değinme vakti geldi.

siri1 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Siri Nedir:

Siri, Apple’ın iOS, watchOS, MacOS, tvOS işletim sistemlerinde yer alan kişisel bir asistandır. iOS 5 ile beraber hayatımıza giren asistana Türkçe dil desteği ise iOS 8.3 güncellemesi ile geldi. Son olarak ise Apple Watch cihazına gelen asistan çok fazla işlevi gerçekleştirmekte.

siri2 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Siri Sesi:

Apple cihazınızı Türkçe dilinde ayarladıysanız eğer Yelda Uğurlu ile konuşmuş olacaksınız. Seslendirme uzmanı olan Uğurlu, Apple’ın kişisel asistanını sizler için seslendiriyor.

Siri Nasıl Etkinleştirilir?

Apple cihazınızda kurulum sırasında Asistan Siri’yi aktif etmek ister misiniz? diye soruluyor. Ancak bu soruyu atladıktan sonra aktif etmek isterseniz eğer, Ayarlar’a gidin ve Siri’yi etkinleştirine dokunun. Siri ayarlarında iki seçenek var: “Dinle: Hey Siri” ve “Siri İçin Basın” “Hey Siri”yi seçerseniz cihazınıza dokunmadan Siri ile konuşmaya, sohbete başlayabilirsiniz. Diğer seçenek ise ana ekran tuşuna basılı tutmanız halinde aktifleşiyor.

siri3 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

siri4 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Siri Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz seçimlerden Ana Ekran tuşuna basılı olarak veya “Hey Siri” komutuyla asistanı kullanabilirsiniz. Ancak İnternet bağlantınızın açık olması gerektiğini belirtelim.

siri5 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Siri Komutlarından Bazıları:

Siri için birçok komut bulunuyor.

Siri’ye birçok soru yöneltebilirsiniz.

  • “Hey Siri, WhatsApp mesajlarımı oku
  • “Hey Siri, Salı günü saat 8’de diş randevusu
  • “Hey Siri, fotoğrafımı çek
  • “Hey Siri sabah 8’e alarm kur
  • “X kişiden gelen/tüm e-postalarımı – mesajlarımı oku
  • Alışveriş listesi hazırla
  • Bana yakında bir kafe bul
  • Neredeyim?
  • Antrenman listemi çal
  • “Geçen sene tatilde çektiğim fotoğrafları göster

siri6 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

siri7 Siri Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

teknik destek