Skype bekleyen büyük tehlike

Skype bekleyen büyük tehlike

Geçtiğimiz dönemlerde Skype’ta çok kritik bir zafiyet ortaya çıktı. Skype bekleyen büyük tehlike Bu çıkan açık bütün Skype kullanıcılarını tehdit edecek duruma geldi.

teknik destek

Microsoft, Skype’ta yaşanan bu açığı kapatmak için hiç aceleci davranmıyor. Çünkü açığın kapatılabilmesi için Skype’ın neredeyse baştan kodlanması gerekiyor. Milyonlarca insanın aktif bir şekilde kullandığı Skype’ta böyle bir açığın olması gerçekten çok korkutucu bir olay konumuna geldi. Aslında bu durumu daha kritik seviyeye sokan Microsoft’un ta kendisidir.

Skype bekleyen büyük tehlike ne?

Skype’ta yer alan bu zafiyetin kapatılabilmesi için yapılacak sadece ufak bir güncellemede yeterli olmuyor. Uygulamanın büyük bir bölümünün yeniden yazılması gerekiyor. Microsoft’a göre bu zafiyet kısa süre içerisinde çözülebilecek bir zafiyet değil.

Zafiyet ilk olarak Stefan Kanthak tarafından tespit edildi. Skype güncelleme yapacağı sırada hackerlar bilgisayarınıza zarar verecek olan bir DLL dosyası yerleştirebiliyorlar. Windows’ta yer alan DLL dosyalarından birisiyle yer değiştirdiği takdirde ise bu alanda yetkisiz bir kullanıcı olsanız dahi en yüksek yetkiyi alarak bilgisayarınıza sızmayı başarabiliyor. Bu zafiyet henüz test edilmemesine rağmen Skype’ın Linux ve MacOS sürümlerini de etkilediği düşünülmektedir.

Bu evrede kullanıcıların güvende kalabilmesi için Skype güncellemelerine ara vermesi gerekiyor. Microsoft ise bu sorunu ne zaman ve nasıl gidereceği konusunda ve tehlikenin ne denli büyük olduğu hakkında tam olarak bilgi vermiyor. Bir süre sonra Microsoft’un bu konuda detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.

müşteri hizmetleri