SpaceX, “Mr. Steven” ile ilginç bir deneme yaptı

SpaceX, “Mr. Steven” ile ilginç bir deneme yaptı

Falcon Heavy kalkışıyla yıla süper bir başlangıç yapan SpaceX, hatırlarsınız kısa süre önce PAZ görevi için başarılı bir kalkış gerçekleştirdi. SpaceX, “Mr. Steven” ile deneme yaptı.

teknik destek

Bu kalkışta uzaydan internet sağlayacak kendi uydularını da gönderen şirket, Dünya’da ise Mr. Steven ile ilginç bir deneme yaptı. SpaceX, artık herkesin bildiği üzere kalkışları yeniden kullanılabilirlik altyapısıyla ucuzlatıyor. Bunu şimdiye kadar kalkışta kullanılan Falcon 9‘ları yeniden kullanarak yapan şirket, bu konuda bir sonraki aşamayı Mr. Steven ile gerçekleştiriyor. Temel olarak üzerinde ağ taşıyan bir gemi olan Mr. Steven, milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Bu ilginç isimli gemi, roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için tasarlanmış. Söylendiği kadarıyla bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor. İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen şirket, PAZ görevinde bunu ilk defa denedi.

SpaceX, “Mr. Steven”

Ancak Elon Musk‘ın paylaştığı fotoğrafa bakılırsa ilk seferde başarıya ulaşılamadı. Mr. Steven‘ın ağına değil birkaç yüz metre ileriye yani denize düşen kapak, yine de oldukça yakına gelmiş görünüyor. Bünyesinde ufak bir iticinin ve konum sisteminin yer aldığı kapak, paraşüt benzeri “parafoils” ile tek parça halinde okyanusa iniş yapmayı başarıyor. Bu kapağı tekrar kullanıp kullanmayacağı bilinmeyen şirket, bunu yapmaya kararlı görünüyor. Elon Musk önümüzdeki altı ay içerisinde bu kapakları yakalamayı öğreneceğiz diyor

müşteri hizmetleri