İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Steve Wozniak’dan iPhone 7 için Şaşırtıcı Açıklamalar

Efsanevi programcı Steve Wozniak, iPhone 7 ile gelecek olan büyük yenilik ve çoğu kullanıcıya göre büyük eksiklik olarak 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılması ve lightning girişi ile birleştirilmesi üzerine bazı ücretsiz tavsiyelerde bulundu.

Apple standart bir ses konektörüden yoksun iPhone modellerini henüz lanse etmedi ve bu hemen hemen kesinlik kazanmış olan detayı resmi olarak onaylamadı ama hemen hemen herkes bunun gerçekleşeceğini bekliyor.

Wozniak’a göre 3.5 mm kulaklık jakından yoksun bir iPhone modeli pek çok insanı zorlayacak. Onun en büyük kaygısı ise Bluetooth üzerinden kulaklık olayının gelebilecek olması. Kendisi kablosuz değil kablolu kulaklıkları tercih ettiğini belirtiyor. Kablosuz kulaklıkların çok düz olduğunu söyleyen Wozniak’ın arabada dahi Bluetooth ile müzik dinlemediğini söylüyor.

Apple’ın kablosuz bir EarPods kulaklıkla gelip gelmeyeceğide net değil. Ki şu aşamad aiki seçenek söz konusu;

  • Birincisi lightning çıkışlı yeni nesil EarPods kulaklık,
  • İkincisi kablosuz, Bluetooth’lu yeni nesil EarPods kulaklık.

Wozniak özel bir 3.5 mm girişi lightning çıkışa çeviren adaptörün iPhone 7 kutusundan gelmesi veya ek olarak satılması ihtimaline karşında, eski kulaklıklarını doğrudan kullanamayacağı için bu duruma eleştirisel yaklaşıyor. Ancak Apple’ın iPhone 7 kutusunun içinde ek bir adaptör sunmasında yerinde olacağını sözlerine ekliyor.

Steve Jobs ile Apple’ı başlatan adamın açıklamaları elbetteki ilginç. Wozniak’a göre Apple her zaman en iyisini kullanıcılarına sunmuş bir şirket. Eğer ki Bluetooth’lu bir kulaklık gelirse bunu yüksek bant genişliği ile yapacağını beklediğini sözlerine ekliyor.

Ayrıca Wozniak, USB-C portunu da övdü. Yeni akıllı telefonların tamamının USB-C portuna sahip olacağını ve bunu ilk defa gerçekleştiren şirketin Apple olmasını da oldukça tatmin edici olarak değerlendiriyor.