Şimdi yükleniyor

Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run’a Daha Yakından Bakalım!

Super Mario Run 6

Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run’a Daha Yakından Bakalım!

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Nintendo’nun Super Mario serisi, çekici ve ustaca tasarlanmış oyun deneyimi sayesinde 1985 yılından bu yana dünya çapındaki oyun severleri büyülüyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan Super Mario Run ise bu fenomeni tek elle kontrol edilebilen ve kolayca oynana bir platform oyunu mücadelesine dönüştürüp iPhone’a taşıdı.

teknik destek

Super-Mario-Run-1 Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run'a Daha Yakından Bakalım!

Mario’nun çekirdek ekibi oldukça deneyimli isimlerden oluşuyor. Hatta Shigeru Miyamoto, Toshihiko Nakago ve Takashi Tezuka’dan oluşan lider kadrosu 30 yıldan fazladır birlikte çalışıyor.

Oyun geliştiricisi Tezuka, “Eğer bir rock grubu olsaydık bügüne kadar çoktan dağılmıştık” diyerek gülüyor.

Peki böylesine uzun bir geçmişe sahip bir ekip, nasıl oluyorda istikrarlı bir biçimde bu kadar eğlenceli ve kendine bağlayan deneyimler geliştirebiliyor?

Super-Mario-Run-2 Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run'a Daha Yakından Bakalım!

“Birlikte 30 yıl çalıştıktan sonra, kalite bakımından neyin iyi veya kötü olduğuna yönelik hislerimiz neredeyse birbirinin aynısı oluverdi” diyor Tezuka.

Herkesin çok sevdiği Mario oyunlarının geliştirilmesini mümkün kılan şey de işte bu ahenk. Bu üç lider, istikrarlı kariyerlerine her türden oyun prototipini geliştirmekle başlamış. Bu fikirlerin çoğu çöpe gidiyor ama eninde sonunda, sayısız saatler alan testlerin ardından ortayan birtakım ürünler çıkıyor.

Super-Mario-Run-3 Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run'a Daha Yakından Bakalım!

“Mario eğlenceli bir oyun çünkü sürekli yeni şeyler keşfediyorsunuz ve oyuncular başarılarının karşılığını daimi alabiliyor.” diyor Tezuka. “Oyuncuların bizden daha kreatif olduklarına inanıyoruz. Hatta onların yaratıcılığı sayesinde oyunlarımız daha eğlenceli hale geliyor.”

Super-Mario-Run-4 Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run'a Daha Yakından Bakalım!

Super Mario Run’ı oynayanlar hem Mario çılgınlığının ne olduğunu hem de Nintendo’nun daha geniş kitlelere ulaşmaya çalıştığını hissedecek. Geleneksel bir Mario deneyiminin tüm öğelerini bir araya getiren oyun, acemi oyunculara yardımcı olacak otomatik koşu gibi yeni mekanikleri de sunuyor. Böylece herkes, daha önce sadece tecrübeli oyuncuların hissedebildiği başarı duygusunu tatmış oluyor.

Super-Mario-Run-5 Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run'a Daha Yakından Bakalım!

3.0 güncellemesiyle birlikte Super Mario Run’ı oynamak eskisinden de kolay. Yeni Remix 10 modunda oyuncular, her denemede rastgele sırada gelen 10 adet kısa süreli seviyede oyun oynayabiliyor. Bir seviyede takılsan da problem değil! En baştan başlamak zorunda kalmadan bir diğerini oynamaya devam edebilirsin. Oyunda takılmak artık bir sorun olmaktan çıktığından, dikkatini birbirinden farklı engelleri aşmaya vererek kazanmaya başlayabilirsin.

“Oyun severlerin Super Mario Run’ın temposundan daha çok keyif almasını ve kaybetme endişesi duymadan oynamalarını istedik. Her mücadelenin spontane ve eşsiz olmasını istedik.” diye ekliyor Tezuka.

Super-Mario-Run-6 Super Mario Nereye Koşuyor? iOS için Super Mario Run'a Daha Yakından Bakalım!

Belki de Mario deneyimini şekillendiren en önemli şey ekibin oyunculara karşı hissettiği bu sevgi. Başarı duygusu, keşfetme merakı ve mücadelelerin üstesinden gelmenin verdiği keyif. Mario bu pozitif duyguları her zaman pürüzsüz bir biçimde yansıtabildi. Super Mario Run ile birlikte Nintendo bu keyfi daha çok oyun severe ulaştırabileceğini umut ediyor.

teknik destek