İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Super Mario Run’ı Oynamak için Sürekli İnternet Bağlantısı Gerekecek

Süper Mario Run önümüzdeki hafta piyasaya çıkıyor. iPhone için ilk Mario oyunu konumunda. Oyunda Mario otomatik olarak ilerliyor ve oyuncular bir parmak kullanarak onu yeni yönlendiriyorlar, engellerden kaçırıyorlar ve para topluyorlar. Hem Apple hem de Nintendo perakende satış mağazalarında demolarla ve basın röportajlarıyla şu anda Super Mario Run’un tanıtımını yapıyorlar.

Bununla birlikte, bir detay var ki herkesi biraz rahatsız edecek türden. Süper Mario Run, oynanabilmek için kalıcı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor ve bu da mobil oyunlara olan ilgiyi önemli ölçüde sınırlıyor.

Mashable ile yapmış olduğu bir röportajda yapımcı Shigeru Miyamoto, şirketin yazılım korsanlığı konusunda endişe duyması nedeniyle Super Mario Run’ın oynanması için bir ağa sürekli bağlanmasını gerekeceğini açıkladı.

Oyun, indirmek için ücretsiz ancak tüm seviyelerin kilidini açmak için bir kerelik 9,99 dolar (muhtemelen Türkiye için 9,99 TL) satın alma gerekecek. Çevrimdışı modu bulunan uygulamalarda, sahip jailbroken cihazlarla ve diğer yöntemlerle iOS yazılım korsanlığı mümkündür.

Yapımcı Miyamoto, yazılım korsanlığına karşı oyunu korumak için çevrimdışı oynamanın hiçbir şekilde mümkün olmadığını söylüyor:

Yazılımımızı bizim için çok önemli bir varlık olarak görüyoruz. Ayrıca, oyunu satın alan tüketiciler için, onlara yazılımın güvenli olacağı ve onu istikrarlı bir ortamda oynatabilecek bir şekilde sunabildiğimizden emin olmak istiyoruz.

Tüm modları bir arada tutmak ve oyunun yazılımının güvenliğini koruyacak şekilde sunmak için üç [Super Mario Run] modunun bulunduğu ağ bağlantısından yararlanabilmek istedik. Bu, oyunu geliştirmeye devam ederken de üzerinde çalışmaya devam etmek istediğimiz bir şey.

Yazılı röportajda Nintendo, 150 ülkede kullanıma sunulacak olan oyunun cihazlar üzerinde ortaya çıkabilecek korsanlık risklerinden endişe duyduğunu belirtiyor. Ağ bağlantısının oyunu güncellemek için kullanıldığını ve bir Nintendo bulut hesabı yoluyla cihazlardaki ilerlemeyi kaydedip, senkronize ettiğini söylüyor. Dünya Turu modunu ‘bir noktada’ çevrimdışında kullanmak istediklerini söyleyen Nintendo, oyun diğer iki modu Toad Rally ve Kingdom ile işbirliği yapması gerektiğinden bunu teknik bir zorluk olarak görüp iptal etmiş durumda.

Bu alınmış iyi haber gibi görünmüyor. iPhone oyunlarının birincil avantajlarından biri, belirli bir yere bağlanmamaları ve herhangi bir yerde çalışabilmeleri. İnternet bağlantısına ihtiyaç duyulması, uçak seyahati, yeraltı gezileri ve kullanıcıların düşünülebileceği çeşitli diğer yerlerde oyunun kullanılamayacağı anlamına gelir.

Nintendo’nun gelecekteki bir güncellemede kısıtlamaları rahatlatabileceği düşünülebilir. Miyamoto, yaptığı açıklamalarda kararlı olmayıp, tasarımın ‘mevcut geliştirme ortamından’ temellendiğini gösteriyor. Bununla birlikte, çevrimdışı oyun başlatma sırasında kullanılamayacak ve bu, büyük olasılıkla oyuna olan ilgiyi azaltacak.

Super Mario Run, iPhone ve iPad için önümüzdeki hafta 15 Aralık’ta App Store’da satışa sunulacak. Tüm içerik ve seviyelerin kilidini açmak için bir kerelik 9,99 dolarlık (Türkiye için muhtemelen 9,99 TL) satın alma işlemiyle ücretsiz olarak kullanılabilir olacak.

4 Yorum

 1. muhammetberber muhammetberber 10 Aralık 2016

  Para verilmez usura bakmayın

 2. mehmet mehmet 9 Aralık 2016

  Aynen

 3. VASİF QULUZADƏ VASİF QULUZADƏ 9 Aralık 2016

  Aslında oyun oynamaktan hoşlanmam. Ama söz konusu Super Mario olunca akan sular duruyor. Çocukluğumun en sevdiğim oyunu. 9.99$ ödeyerek tüm seviyeleri alacağım büyük ihtimalle…

 4. lazkopat06 lazkopat06 9 Aralık 2016

  Oyuna para mı verilir yahu

Yorumlar kapatıldı.