Tarihte Bugün: iPhone 4s ile Birlikte Siri Tanıtıldı!

Siri 2011

Apple, 4 Ekim 2011’de iPod Nano’yu ve iPod touch’ı yeniledi ve tamamen yeni olan sesli asistanı Siri ve Arkadaş Bul uygulaması ile birlikte iPhone 4s’i tanıttığı özel etkinliğini gerçekleştirdi. Siri, şu an tam 6 yaşında ve hayatımıza olan katkısı oldukça fazla.

teknik destek

Siri’nin tanıtıldığı ilk gün Apple, sesli mesaj göndermek, toplantılar zamanlamak, zamanlayıcı ayarlamak, hava durumu hakkında soru sormak ve daha fazlasını yapmak için sesinizi kullanmamızı önermişti. Apple, Siri’ye “Bu haftasonu şemsiyeye ihtiyacım var mı?” sorusunu sorarsanız Siri’nin hava durumu tahminlerini sunacağını söyleyerek her yönü ile sizi anlayan bir sesli asistan söz ediyordu.

Siri iOS 5
iOS 5 ile Siri

Tüm bunlarla birlikte Apple, Siri’yi kendisi yapmamıştı. Siri’nin teknolojisi SRI International tarafından “Siri, Inc” adı ile geliştirilmişti ve Apple tarafından 2010 yılında satın alındı. Siri, daha önce App Store’da yer alan bağımsız bir uygulamaydı ve OpenTable, FlightStats, Google Maps ve benzeri üçüncü parti uygulamalarla entegre çalışıyordu.

Siri’nin App Store’da yer almasından yalnızca iki ay sonra Apple’ın Siri’yi satın aldığı yönünde raporlar gelmeye başlamıştı. Bu raporlar kısa süre sonra şirket temsilcileri tarafından doğrulandı ve Apple Siri’yi satın alınarak Ekim 2011’de iOS aygıtlarda yerleşik olarak sunmaya başladı. Bu adımdan itibaren Siri App Store’dan kaldırıldı.

9 Nisan 2015’te iOS 8.3 ile Türkçe dil desteğini kazanan Siri, şu anda 30’dan fazla dilde kullanılabilen, yüzlerce sesli komutu ve soruyu cevaplandırabilen dünyanın en popüler sesli asistanı konumunda.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.