İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tim Cook Kırılmaz Şifreleme Desteği için Beyaz Saray’a Çağırıyor

Apple CEO’su Tim Cook, kullanıcı verilerine arka planda erişim sağlanmasını katıldığı bir toplantı da eleştirerek, FBI’da dahil olmak üzere Amerika’da ki devlet kurumlarına karşı kırılmaz şifrelemeyi savunmak için Beyaz Saray’a çağırdı. Cook bir liderlik eksikliği olduğunu iddiası ile Obama yönetimini de eleştirdi.

teknik destek

Tim Cook, Beyaz Saray’ın kullanıcı verilerine hiçbir şart altında erişim sağlanmaması gerektiğinin söylemesini gerektiğini savunuyor. Cook, teknoloji şirketlerinin özel erişim için her zaman ürünlerine, cihazlarına aralık koyduklarını ve bunu FBI başta olmak üzere pek çok güvenlik biriminin kullanabileceğini anlamına geldiğini söylüyor.

Cook’un iddialarının yanında Apple her zaman arama kayıtları, metin mesajları, e-postalar ve müşteriye ait daha fazla bilgilere erişimin önünü güçlü şifreleme desteği ile engellemiş durumda. Hatta dünya çapında FBI ve hükümetlerin büyük baskılarına rağmen Apple bunu uygulamaktadır.

Aynı duruşu sergilemeleri adına, şimdi Tim Cook diğer teknoloji şirketlerini Beyaz Saray’a çağırıyor. Facebook, Twitter, Cloudfare, Dropbox, Google, Microsoft ve LinkedIn temsilcileri de San Jose’da gerçekleşen toplantı da hazır bulundular.

 

müşteri hizmetleri