Loading Now

TSMC, 2018 iPhone Modelleri için Tek Çip Tedarikçisi Olacak!

Samsung vs TSMC

TSMC, 2018 iPhone Modelleri için Tek Çip Tedarikçisi Olacak!

Son Güncelleme tarihi 20 July 2017 by Müşteri hizmetleri

Bu hafta başlarında, The Korea Herald tarafından hazırlanan bir raporda, Samsung Electronics’in 2016 ve 2017 yıllarında A serisi çipin tedarik zincirinden çıkarıldıktan sonra, 2018’de iPhone serisi için sözde A12 çip tedarikçisi olarak geri döneceği öne sürülmüştü.

teknik destek

Şimdi, DigiTimes tarafından endüstri kaynaklarından elde edilen yeni bir rapora göre, TSMC 2018’de A serisi çiplerinin tek tedarikçisi olarak unvanını korumaya devam edeceği söyleniyor.

TSMC’nin entegre fan-out wafer-level paketleme teknolojisi 7 nanometrelik FinFET çip üretiminde kullanılıyor. Bu teknoloji aynı alanda faaliyet gösteren Samsung’un teknolojisinden daha üstün.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan raporda, Samsung Electronics’in icra kurulu başkanı Kwon Oh-hyun’un geçen ay Cupertino’da Apple’ın merkezini ziyaret ettiği ve 2018 yılı için iPhone çipi üretiminde anlaşma sağlandığı yönünde bir iddia ortaya atılmıştı. Raporda, bu anlaşma ile birlikte TSMC’nin Samsung ile A serisi çip üretimini paylaşacağı bilgisi yer alıyordu. Samsung’un ne kadarlık bir üretim payı aldığı ise belirtilmiyordu.

Apple, TSMC ile 2018 yılında tek A serisi çip üreticisi olarak işbirliğini sürdürmeye devam ederse, tedarikçinin iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’daki A10 Fusion çipini üretmesinden dolayı gelecekteki iPhone 8, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus için de çip üreteceği kesin. Ancak 2018 yılı için durumlar farklı olabileceği için bu tip söylentiler ortaya çıkıyor.

2015 yılında ilk defa hem Samsung hem de TSMC iPhone 6s ve 6s Plus için A9 çipini üretmişti ve çoğu kullanıcıya göre TSMC’nin çipine sahip olan 6s ve 6s Plus’ta daha iyi pil ömrü sunuluyordu. Bu yönü ile Apple’ın gözünde TSMC’nin yerinin ayrı olduğunu da eklemek doğru olacaktır.

teknik destek