Şimdi yükleniyor

USAToday: Apple, iPhone için Duyurduğu İndirimli Pil Değişim Programını Ücretsiz Yapmalıydı!

USAToday: Apple, iPhone için Duyurduğu İndirimli Pil Değişim Programını Ücretsiz Yapmalıydı!

Son Güncelleme tarihi 23 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Bu hafta başında Apple, pil sağlığı bozulan iPhone’lar için belirli iOS güncellemeleriyle sunulan ve pilin durumuna göre cihaz performansını düşüren “güç yönetimi özelliğini” kullanıcıların iznini almadan kullanıma sunmasından dolayı özer diledi. Şirket, özellikle kullanıcılarına bu özelliğin nasıl çalıştığı konusunda şeffaf davranmadığı için üzgün olduğunu dile getirdi. Özür, pek çok kullanıcının kızgınlığını ifade etmesinin ve peşi sıra açılan davaların ardından geldi.

teknik destek

“Üzgünüz!” diyen Apple, sorundan etkilenen kullanıcılar için indirimli pil değişim programını duyurdu.

Bazılarına göre Apple’ın özür dilemesi yeterli değil. Özellikle Amerika’da yayın yapan USAToday, Apple’ın özür dilemesinin şu anki durumda yeterli olmadığını iddia ediyor. USAToday, Apple’ın pil değişim ücretini 79 dolardan 29 dolara (129 TL) düşürmesinin muazzam kar marjına sahip olan bir şirket için yeterli olmadığını, bunun yerine bu özel pil değişim programının ücretsiz sunulması gerektiğini dile getiriyor.

Moor Insights & Strategy’den Patrick Moorhead, yaklaşık 100.000 Apple müşterisinin indirilimli pil değişim programından faydalanacağını öngörüyor. Pil değişim hizmetinin ücretsiz olması durumunda ise bu rakamın 250.000’e çıkacağını tahmin ediyor.

Patrick Moorhead’a göre, Apple için yedek pil maliyeti 10 dolardan daha düşük ki bunu doğrulayan bazı bilgiler mevcut. 2014 yılında IHS, iPhone 6’nın pilinin Apple’a olan maliyetinin 3.60 dolar, iPhone 6 Plus’ın pilinin ise 4.60 dolar olduğunu açıklamıştı. Elbetteki bu maliyet fiyatlarına işçilik gibi faktörler dahil değil.

Türkiye için iPhone pil değişim hizmetinin fiyatının 319 TL’den 129 TL’ye kadar düşmüş olması pek çok kullanıcı tarafından memnuniyetle karşılanırken kimi kullanıcı halen kızgınlığını dile getiriyor ve Apple’ın samimi olmadığını ifade ediyor. Kimi kullanıcı ise cihazının garantisi olmasına rağmen pil değişimi için kendisinden para talep edildiğini dile getiriyor. Elbetteki burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şarj döngüsü. Apple, bir pilin garanti kapsamında değerlendirilebilmesi için pilin maksimum 500 kere şarj edilmiş olması gerektiğini söylüyor. Yani, pilinizi 501 kere şarj ettiyseniz ve iPhone’unuzun garantisi devam ediyor olsa bile böyle bir durumda Apple, pil değişimi için sizden 129 TL talep edecektir.

Sözü daha fazla uzatmadan soralım; Apple’ın bu konudaki açıklamalarını samimi buluyor musunuz? iPhone pil değişim hizmeti için yapılan indirimi yeterli görüyor musunuz? Lütfen yorum kısmını kullanarak görüşlerinizi paylaşın.

teknik destek

9 yorum

comments user
Enes

Ya zaten 500 döngüden sonra cihaz yavaşlıyor o döngüye kadar değişmemin bi nedeni yok ki zaten. Saçma sapan bi sistem. Soğuttu iyice kendinen ya!

comments user
Yusuf

Apple resmen insanlari kandiriyor
Iphone 3 daha var bende ve sakliyorum
Ve simdi iphone 6 plus kullaniyorum
Inanin iphone 3 iphone 6 plus da daha iyi çalisiyor
Apple midemi bulandiriyor
Çok kizginim

comments user
OKAN YEŞİLÇAY

Apple acil olarak ücretsiz batarya değişimini yapmalı yoksa Samsung ile değiştireceğim

comments user
Savaş

DOGRU bulmuyorum bilerek telefonları yavaşlattılar ve pil degişimi indirimli gösterip yine kullanıcılarını madur ediyolar ücretsiz olması lazımdı.

Yorumlar kapalı.