Şimdi yükleniyor

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor mu?

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor mu?

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor mu?

Son Güncelleme tarihi 9 Ağustos 2022 by Teknoloji Haber

iPhone WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor sorunuyla az sayıda kişi mağdur olmakta. Bazı cihazlarda donanımsal genel ses sorunu görülürken, bazılarında ise yazılım sorunu görülmekte.

teknik destek

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor yazılım sorunu mu? Evet çoğunlukla bu nedenden dolayı ses gitmiyor veya ses gelmiyor. Bu hataya neden olan net belli değil. iOS yazılımı ile WhatsApp uyumsuzluğu görülmekte. Skype gibi veya instagram görüntülü aramada ses gidiyorken, çoğunlukla bu sorun WhatsApp uygulamasında görülmekte.

Sorun sadece Apple iPhone telefonlarda görülmüyor. LG, Samsung, Huawei ve diğer Android cihazlarda görülebiliyor.

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor çözümü

 • İlk öneri WhatsApp sesli arama yapılması Yani görüntülü arama yapmadan denenmesi.
 • Kulaklık kullanarak görüntülü arama yapılması.
 • Başka internet ağlarıyla denenmesi.
 • Tarih ayarı yanlış olabilir.
 • Başka bir WhatsApp hesabını deneyiniz. Sim kartı takmadan SMS doğrulamasıyla kullanılabilir.
 • Telefonun yedeğinin alınıp sıfırdan yazılım atılması.
 • WhatsApp iletişim mail adresine bir e-postayla durumunuzu anlatmanız.

WhatsApp-goruntulu-aramada-ses-gitmiyor-mu-2 WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor mu?

Ses sorunu donanımsal olabilir!

iPhone mikrofon sorunu: Bu sorunu FaceTime, normal aramalar ya da Siri verdiğiniz komutları anlamaz ise anlarsınız. Yaptığınız aramalar sırasında karşıdaki kişi sizin sesinizi duymuyor ise, Siri komutu anlamadığını söylüyor ise veya kaydettiğiniz sesi dinlerken bir şey duymuyorsanız mikrofon sorununuz var demektir. Burada telefonun mikrofonunu test etmeniz gerekmektedir. iPhone’da birden fazla mikrofon bulunmaktadır.

Mikrofon testleri: Telefonun alt kısmında birincil mikrofon bulunmaktadır. Bu mikrofonu test etmek istiyorsanız sesli notları açın ve kayıt simgesine basın. Ardından mikrofona bazı şeyler söyleyin ve bu kaydettiğiniz şeyi dinleyin. Burada sesinizi net bir şekilde duymanız gerekir. Eğer sesi duyamıyorsanız mikrofonunuzda bir problem var demektir.

Ön mikrofonu test etmek için ön kamerayı kullanmanız gerekir. Ön kamerayı kullanarak bir video çekin. Fakat bu videoda konuşmanız gerekmektedir. Videoyu izlerken eğer görüntüde sıkıntı yok ise ve sesiniz duyulmuyorsa ön mikrofonunuz arızalıdır.

Bazen telefonda bulunan mikrofonların kirden dolayı tıkanmasından ses konusunda sıkıntı yaşanmaktadır. Böyle durumlarda mikrofon yuvalarına dikkat edilmelidir. Konuşma sırasında mikrofonların kapalı olmadığından yani parmağınızın mikrofon kısmında olmadığından emin olun. Burada telefon üzerindeki mikrofonları engelleyen kap veya ekran koruyucu gibi şeyler varsa çıkarmanız gerekmektedir.

İşlemlerin ardından yeniden başlatma

Telefonunuzu yeniden başlatın ve güncelleme olarak en son sürüme sahip olduğunuzu kontrol ediniz. Çünkü bazen güncellemeler yapılmadığı için böyle sıkıntılar ile karşılaşılabilir. Eğer sorunlarınız hâlâ devam ediyorsa telefonunuzu yetkili servise götürmelisiniz.

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor hatası için iOS dosyasını bilgisayara indirip, yazılımı iTunes ile manuel yükleyin.

WhatsApp görüntülü aramada ses gitmiyor iPhone 5s’ de daha sık görülmekte. iPhone 6, 6s ve Plus modellerinde de görüldü. Ama iPhone 7, iPhone 8, iPhone XS ve iPhone X modelleri için net değil.

teknik destek

9 yorum

comments user
Münevver

Görüntülü aramada sesim karşıya gitmiyor mi

comments user
Emin

Sorunun çözümünü en sonunda bUldum 6s kullanıcısıyım arka kameranın yanındaki mikrofonu değiştirdiğiniz de işlem tamam Whatsapp arka mikrofonu kullandığı için ses gitmiyor 50 tl verdim değiştirdim 10 numara oldu

  comments user
  ozkan

  Emin Bey,

  İphone 6 benim bende de whatsaptan sesim karşı tarafa gitmiyor. Facetime sorun yok ancak whatsapta sesim gitmiyor. Bu sorun aynısı sizde de mevcut muydu?

comments user
Muhammet

İPhone 6s telefonumda görüntülü aramada ses karşı tarafa gitmiyor kulaklık la gidiyor bu sorunu nasıl çözebiliriz FaceTime da sorun yok sadece whatsap da bu sorun ???

  comments user
  Müşteri hizmetleri

  Kesin şu çözer diyemeyiz. Ama bu sorun Whatsapp uyumsuzluğu bazı iPhone modellerde görülmekte.

  Telefonu sıfırlayarak
  Eski Whatsapp sürümlerini deneyerek
  Sıfırdan iOS yazılımını kurarak denenebilir

comments user
Busra

Iphone 6s plus telefonumda görüntülü arama da ses karşıya gitmiyor kulaklıkla gidiyor ve whatsaptan ses kaydı yapıp gonderebiliyorum ancak görüntülü aramada ses sorunu cozemedim

  comments user
  Müşteri hizmetleri

  Bu sorun iPhone 5s ve iPhone 6 / 6s modellerinde çıkmakta. Sıfırdan yazılımla denenmesi birde “parallel space” üzerinden bağlantı yapılmasını önermekteyiz

comments user
Fatih ayhan

iPhone 6 plus telefonumda watsapta görüntülü konuşurken karşı tarafa sesim gitmiyor

  comments user
  Müşteri hizmetleri

  Kulaklıkla gidiyor mu?

Yorumlar kapalı.