Yeni 9.7 inç iPad ile 9.7 inç iPad Pro ve iPad Air 2 Karşı Karşıya

9.7 inç iPad

Apple Salı günü, iPad Air 2’nin yeni nesil versiyonu olarak görülebilecek, resmi olarak 5. nesil iPad olarak adlandırılan yeni 9.7 inç iPad modelini duyurdu.

teknik destek <

iPad Air’in yerini alacak şekilde tasarlanan yeni iPad, düşük fiyat etiketine sahip. Giriş seviyesi modelinin Türkiye satış fiyatı 1.599 TL. Apple’ın uygun fiyatlı iPad’i ile düşük fiyatlı Android tabletlerle rekabet etmeyi hedeflediğini söylemek mümkün.

Peki 1.599 TL vererek satın aldığımız bir iPad bize neler sunacak? Genel olarak belki biraz iPhone 6s, biraz iPad Air ve biraz da iPad Air 2 diyebiliriz.

Özetle, yeni iPad bir iPad Air 2’ye kıyasla, daha parlak bir ekrana ve ilk olarak iPhone 6 ile tanıtılan ve daha hızlı A9 çipe sahip. Diğer dahili donanımları, ekranı ve kasanın üstüne konumlandırılanlar noktasında iPad Air 2’ye benzer olduğu bir gerçek. Kamera, pil ömrü, Wi-Fi, LTE ve diğer sensörler neredeyse aynı.

Yeni iPad modeli lamine ekran içermiyor ve orijinal iPad Air’e göre çok daha kalındır. 6.1 mm inceliğinde olan iPad Air 2’ye kıyasla 7.5 mm gibi bir inceliğe sahip. Yeni 9.7 inç iPad’in hem incelik hem de ağırlık noktasındaki durumu göz önüne alındığında onun iPad Air 2’ye göre tek dezavantajının bunlar olduğunu söylemek mümkün.

Yeni iPad ile 9.7 inç iPad Pro’yu karşı karşıya getirdiğimizde ise durum tam anlamı ile kıyaslanamazlık oluyor. Yeni 9.7 inç iPad’te Apple Pencil veya Smart Keyboard (Smart Connector) desteği yer almıyor. Yeni 9.7 inç iPad, True Tone özelliği ve geniş renk gamı dahil birçok ekran iyileştirmesinden yoksun.

9.7 inç iPad, 9.7 inç iPad Pro’ya göre daha yavaş bir işlemciye, 12 megapiksellik kamerasına karşın 8 megapiksellik bir kameraya ve ön tarafta 5 megapiksellik bir kameraya karşın 1.2 megapiksellik bir kameraya sahip. Ayrıca dört hoparlör yerine iki hoparlöre, daha yavaş LTE modeme sahip. 9.7 inç iPad Pro ve iPad Air 2 aynı boyuttalar ve bu iki iPad modeline karşın yeni 9.7 inç iPad, daha kalın ve daha ağır oluşu ile dikkat çekiyor.

Donanım ve aksesuar noktasında tam bir iPad modeli satın almak istiyorsanız tercihinizi 9.7 inç iPad Pro’dan yana kullanmalısınız. Ancak gerçek anlamda uygun fiyatlı bir iPad istiyorsanız yeni 9.7 inç iPad tam size göredir.

Ayrıca yeni 9.7 inç iPad modelini satın almadan önce bir kez daha düşünmenizi gerektirecek nedenlerden birisi de şirketin çok yakın zamanda, çerçevesiz 10.5 inç iPad Pro modelini tanıtacağı yönünde dolaşan söylentilerdir. Elbetteki söz konusu fiyat olduğunda ne 10.5 inç iPad Pro ne de 9.7 inç iPad Pro’yu yeni 9.7 inç iPad ile kıyaslamak mümkün olmayacaktır.

müşteri hizmetleri

1 Comment

Comments are closed.