İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni iPhone’ların İsimleri Ne Anlama Geliyor!

Apple’ın geçtiğimiz ay tanıtılan iPhone modellerinde kullandığı karmaşık isimler ne anlama geliyor. İşte Apple’ın Global Pazarlama Başkan Yardımcısı Phil Schiller’dan kafaları karıştıracak açıklama.

teknik destek

Apple’ın iPhone modellerinin sonuna getirdiği harflar pek çok işi tarafından merak ediliyor. Ancak yapılan açıklamaya bakılırsa Apple 2018 model iPhone modellerinde kullandığı “S” ve “R” eklerini herhangi bir anlamı olmadan eklemiş durumda.

yeni-iphonelarin-isimleri-ne-anlama-geliyor-2

Herkesin bildiği gibi Apple akıllı telefonlarını iki yıllık döngülerle tüketicilerine sunuyor. Bu döngüde Apple ilk olarak herhangi bir takısı bulunmayan bir iPhone modeli satışa sunarken bir sonraki yıl o iPhone modelinin tasarımını değiştirmeden sadece daha güçlü özelliklere sahip olan “S” modeli tanıtıyor. Apple’ın yeni modelin sonuna eklediği “S” takısının ne anlama geldiği de pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. 

iPhone’ların Sonundaki S Ne Anlama Geliyor?

Apple’ın ilk olarak iPhone 3GS modelinde kullandığı “S” takısı “Speed” yani hız anlamına geliyordu. Apple kullanıcıları sonraki yıllarda da satışa sunulan iPhone modellerinde kullanılan “S” takısının “Speed” anlamına geldiğini düşünmüştü. Ancak Schiller’a göre durum böyle değil. Schiller yaptığı açıklamada “S” takısının yalnızca iPhone 3GS modelinde Speed anlamına geldiğini iPhone 4S modelinde kullanılan “S” takısının ise “Siri”’yi işaret ettiğini duyurdu. Schiller ayrıca iPhone SE modelinde kullanılan SE takısının ise “Special Edition” yani Özel Sürüm’ün kısaltılmışı olduğunu belirtti. 

iPhone Xs, iPhone Xr modellerinde kullanılan S ve R takısının ise herhangi bir anlam taşımadığını belirten Schiller pek çok kullanıcıyı bu yanıtıyla hayal kırıklığına uğrattı. Schiller açıklamasının devamında spor otomobilleri ve hızlı olan her şeyi sevdiğini belirtti ve otomobillerin bu gücünü iPhone modellerinde göstermek için yeni iPhone modellerinin S ve R harfleri ile isimlendirildiğini belirtti. 

teknik destek