İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni MacBook Air, iMac ve 5K Ekran Ekim Ayında Geliyor

Bloomberg bugün Apple’ın Mac serisinde yapacağı yükseltme ile ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre Apple, Ekim ayında MacBook Pro ve MacBook Air de dahil olmak üzere Mac serisini yenilemeyi planlıyor. AMD’nin yeni grafik yongalarını kullanarak iMac modellerini güncelleme planı yapan Apple, ayrıca LG ile işbirliği içinde bağımsız bir 5K ekran üzerinde çalışıyor.

Raporda yeni MacBook Pro’nun daha ince olmasının yanısıra Touch ID ve klavye üstünde yer alan bir OLED ekrana sahip olacağından bahsediliyor. OLED ekrana duyarlı dokunmatik ekran olarak lanse edilen ise kimi dizüstü bilgisayarda gördüğümüz dokunmatik fonksiyonel tuşlar oluyor diyebiliriz. Yani ses kısma-arttırma, ekran parlaklığını ayarlama gibi fonksiyonel tuşların tamamı dokunmatik hale getirilecek. Apple özelliğe “Dinamik Fonksiyonlu Satır” adını vermiş görünüyor ama ilan zamanı geldiğinde resmi adı farklı olabilir.

MacBook Air modellerinin Thunderbolt 3 ile gelme olasılığını arttıran çok amaçlı USB-C portları ile geleceği iddia ediliyor. Fakat raporda yeni MacBook Air ve iMac serileri ilgili pek fazla detay yok. Yani iddiaya dayanak oluşturacak bir bilgi bulunmuyor.

iki ay önce Apple’ın Thunderbolt ekran satışını durduracağından bahsetmiştik. Haberimizde Apple’ın 5K ekranı tanıtabileceğini söylemiştik. Bloomberg’in raporu Apple’ın LG işbirliği ile 5K ekran üzerinde çalıştığını doğruluyor. Böylece 5 yıldır kullanılan Thunderbolt ekranın satışının durdurulma sebebi anlaşılıyor. Retina 5K iMac’leri yakında görebiliriz.

Apple’ın, 7 Eylül’de düzenleyiceği medya etkinliği ile iPhone 7 ve Apple Watch 2’yi tanıtması bekleniyor. Apple, etkinlikte ayrıca iOS 10, MacOS Sierra, watchOS 3 ve tvOS 10’dan oluşan yeni yazılım güncellemeleri ile ilgili bilgi vererek yazılımların yayınlanma tarihini açıklayacak.

Bir yorum

  1. Burhan Burhan 17 Eylül 2016

    Güzel haberler. Benim merak ettiğim konu, Ekim ayında çıkacağı söylenen yeni iMac modelinde çok büyük yenilikler olur mu sizce? Yoksa ufaktan tefekten bir şeyler mi?

Yorumlar kapatıldı.