İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni MacBook Pro’da Touch ID Güç Tuşuna Entegre Olarak Gelecek

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Mayıs ayındaki raporunda Apple’ın MacBook Pro’ları daha ince forma getireceği, bazı kozmik değişikliklerin yanı sıra Touch ID ve klavye üstünde yer alan bir OLED ekrana yer vereceği belirtmişti.

Kuo, yeni MacBook Pro’da Touch ID’nin entegre olacağı yeri söylemedi ama 9to5Mac’e gelen yeni bir rapor Touch ID’nin cihazın güç düğmesi içine yerleştirileceğini iddia ediyor. MacBook Pro’nun güç düğmesinde şu anda fonksiyon tuşları üst üste bulunuyor, bu nedenle yeni dokunmatik kimliğini güç düğmesine dahil etmek mantıklı.

Sonbaharda lanse edilmesi beklenen yeni MacBook Pro modellerinde Touch ID’li güç düğmesinin yanı sıra daha önce bildirilen OLED dokunmatik fonksiyon tuşları da olması da muhtemel. OLED ekrana duyarlı dokunmatik ekran olarak lanse edilen ise kimi dizüstü bilgisayarda gördüğümüz dokunmatik fonksiyonel tuşlar oluyor diyebiliriz. Yani ses kısma-arttırma, ekran parlaklığını ayarlam gibi fonksiyonel tuşların tamamı dokunmatik hale getirilecek.

Eğer güç tuşuna Touch ID entegre edilirse MacBook kullanıcıları, hem cihazı uyandırmak hem de güvenli bir şekilde kullanmak için parmak izi okuyucusunu kullanmış olacaklar. Yani iPhone kullanıcılarının home tuşu ile yaptığı giriş işlemini MacBook sahipleri güç tuşu ile yapacaklar.

[irp posts=”7413″ name=”OLED Dokunmatik Panel ile Birlikte Sunulan Etkileyici MacBook Pro Konsepti”]

WWDC 2016’da MacOS Sierra tanıtımı sırasında Apple, Auto Unlock denilen Mac’lere erişmek bir özellikten bahsetmişti. Buna göre Mac’in şifresini açmak için bir Apple Watch ile mümkün olacak.

Kuo’ya göre Touch ID ve OLED dokunmatik ekranın yanı sıra yeni MacBook Pro şimdiki nesilden biraz daha ince olacak. Bunu sağlamak için de hoparlörler klavyenin yanında hizalanacak. Ayrıca usb desteği de olacak. Kuo, yeni MacBook Pro’nun şimdiye kadar Apple tarafından gerçekleştirilen en önemli yükseltme olacağını söylüyor. Apple Foni ekibi olarak biz de yeni MacBook Pro’yu merakla bekliyoruz.