Şimdi yükleniyor

Yurt dışı telefonu başkasının pasaportu ile kayıt dönemi bitti

Yurt dışı telefonu başkasının pasaportu ile kayıt dönemi bitti

Yurt dışı telefonu başkasının pasaportu ile kayıt dönemi bitti

Son Güncelleme tarihi 30 Mayıs 2019 by Teknoloji Haber

teknik destek

Yurt dışından getirilen telefon pasaporta artık kayıt 3 yılda bir olacak. En önemli değişim ise yurt dışından getirilen telefon başkasının pasaportuyla kayıt yapılabiliyor mu sorusu oldu.

Yapılan düzenlemelerden sonra 3 yılda bir pasaporta kayıt yapılabiliyor. Bu eskiden 1 sonra 2 ve şimdide 3 yılla sınırlandırıldı. Ama bitmedi yeni bir düzenleme daha geldi.

Başkaların pasaportuna kayıt dönemi bitti. Yeni düzenlemeye göre kişi sadece kendi adına kayıt yaptırabilir ve sadece kendi cihazı için kullanabilir. Peki başkası kullandığını nasıl anlayacaklar?

Telefonu başkasının pasaportuna kayıt

Kayıt sırasında hangi T.C kimlik numarası kayıtlıysa o T.C kimlik numarasının üstüne kayıtlı telefon numaraları getirilen telefonda kullanılabilecek. Bu durum ancak iade içinde kullanımlarla devam edebilir. İşte abi, kardeş veya babanın adına kayıtlı hat kullanırsanız ancak bu şekilde kullanımı olabilecek. Ya da telefon numaranızı o kişinin adına yapılırsa aktif olabilecek.

Yurt-disi-telefonu-baskasinin-pasaportuyla-kayit-donemi-bitti-2 Yurt dışı telefonu başkasının pasaportu ile kayıt dönemi bitti
Yurt dışı telefonu başkasının pasaportu ile kayıt dönemi bitti

Yurt dışı cihazlarda ÖTV baya çıkarıldı. Sonra kayıt 3 yılda bire çıkarıldı ve son hamle kimin pasaportu ise sadece onun üstüne kayıtlı numaralardan kullanım geldi.

BTK, telefonda farklı hatlar kullanıldığı yani başkasının hattının kullanıldığını görecek. Kullanmaya çalışırsanız ne olacak evet önemli bir hamle yapılmış. Kullanmaya çalıştığınızda size bir uyarı gelecek bu telefonda bu T.C numarasına kayıtlı hatlar kullanabilecek.

Şu an e-Devlette cihaz için imei kaydı yapmaya çalıştığınızda, cihaz sadece pasaport sahibinin üzerine kayıtlı hatlarda kullanılabileceği uyarısı çıkıyor.

teknik destek