Şimdi yükleniyor

10 Yılda iPhone’un İç Yapısı Ne Kadar ve Nasıl Değişti?

iPhone İç Yapısı

10 Yılda iPhone’un İç Yapısı Ne Kadar ve Nasıl Değişti?

Son Güncelleme tarihi 12 Ekim 2017 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Bloomberg, on yılda iPhone’un iç kısmının nasıl ve ne kadar değiştiğine dair yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde etmek üzere iFixit ile ortaklık kurarak bir haber yaptı.

Original-iPhone-ve-iPhone-8 10 Yılda iPhone'un İç Yapısı Ne Kadar ve Nasıl Değişti?

Sol Tarafta Original iPhone – Sağ Tarafta iPhone 8

Sol üstteki fotoğrafta 1.400mAh kapasiteli, sarı bir lityum iyun pile sahip olan ilk iPhone (Original iPhone) yer alıyor. Apple bu pil ile ilk iPhone’un sekiz saatlik konuşma süresi, altı saat webde gezinme, yedi saat video oynatma veya 24 saat ses çalma süresi vadetti ancak gerçek hayatta bu sürelerin pek yakalanamadığı ilk iPhone’un piyasaya çıkması ile ortaya çıktı.

Sol üst köşedeki iPhone’da LED flaşa sahip olmayan ve günün standartlarına göre bulanık fotoğraflar çeken 2 megapiksellik bir arka kamera bulunuyor.

Original iPhone, günümüz iPhone’ların diğer bileşenlerin birçoğuna sahipti ancak ilk iPhone’da 4GB, 8GB veya 16GB depolama alanı, 412 MHz’e indirgenebilen tek çekirdekli ARM11 çip, sadece 128MB RAM ve PowerVR MBX Lite grafik işlemcisi ila donatılmıştı. Ayrıca Bluetooth 2.0 ve 802.11b / g Wi-Fi çipi yer alıyordu.

Orijinal iPhone genellikle 2G olarak anılan EDGE hücresel bağlantı ağlarını destekliyordu. Bu teknoloji öylesine eski ki ABD’deki özel bir operatör olan AT & T’nun bu bağlantı türünü destekleyen tek bir şebekesi bile yok.

Orijinal iPhone’daki diğer donanımlar; 320 × 480 piksel çözünürlüğe sahip 3.5 inçlik bir multi-tocuh ekran, mekanik bir Ana Ekran düğmesi ve 3.5mm kulaklık girişi. Cihazda iPod gibi 30 pinli yuva konektörü yer alıyor ve Apple, 2012’de lightning konektörüne geçiş yaparak bu mantıksız konektörü cihazlarından kaldırmaya başladı.

Original iPhone’a kıyasla iPhone 8, 1.812 mAh kapasiteli ince bir pile, 12 megapiksel arka kameraya, 64GB/256GB depolama alanına, 2GB RAM’e, altı çekirdekli bir A11 Fusion çipe, Bluetooth 5.0, 802.11a / c derecelendirilmiş Wi-Fi’a, LTE Advanced’a, lightning konektörüne, kapasitif bir Ana Ekran düğmesine sahip ve 3.5mm kulaklık girişi iPhone 8’de yer almıyor.

iPhone 3G ve iPhone 3GS aşağıdaki gibi görünürken iPhone’un içi iPhone 4’ten beri pek değişmiş gibi görünmüyor.

iPhone-3G-ve-iPhone-3GS 10 Yılda iPhone'un İç Yapısı Ne Kadar ve Nasıl Değişti?

Sol Tarafta iPhone 3G – Sağ Tarafta iPhone 3GS

Yıllar boyunca iFixit’in her iPhone modelini parçalarına ayırması sayesinde Apple’ın her iPhone modelinin sadece dışarıdan değil içinden de nasıl göründüğünü görme şansına sahip olduk ve böylece sadece tasarımsal değil donanımsal değişikliklere de şahitlik etmiş olduk, olmayada devam edeceğiz gibi duruyor.

teknik destek