AB’den Qualcomm’a 1.2 Milyar Dolar Ceza: Sebebi Apple!

qualcomm-apple-min

Bugün erken saatlerde açıklandığı üzere, AB (Avrupa Birliği) çoğu iPhone’a hücresel ağ modemlerini sağlayan Qualcomm’a yaklaşık 1.2 milyar dolarlık bir ceza uygulanacağını açıkladı. Ceza tabii ki euro cinsinden verildi. Qualcomm’a verilen cezanın sebebi ise Apple’ın rakip üreticilerden çip almamasını sağlamak için milyarlarca dolarlık rüşvet vermesi gösterildi. Avrupa Birliği bu rüşvetin LTE bazlı çip endüstrisindeki diğer üreticilerin rekabetini azalttığını söylüyor.

teknik destek

Para cezası Qualcomm’un geçen sene toplam gelirde 20 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaşan bir vergi vermesi sebebiyle itiraza açık. Bu yüzden ceza biraz azalabilir.

Apple bugüne kadar iPhone’larında ve iPad’lerinde Qualcomm bileşenlerini kullanıyor.  Ancak 2016’da iPhone 7 ile bu donanım markaları çeşitlenmeye başladı. Ayrıca belirtmek isteriz ki yeni iPhone’ların neredeyse yarısı LTE hücresel ağ çipine sahip. Ceza neden bu kadar büyük şimdi daha iyi anlamış olmalısınız.

AB Qualcomm sözleşmelerinde Apple’ın Qualcomm olmayan bir çiple tek bir iPhone veya iPad yapması durumunda milyarlarca dolar kaybedebileceğini de açıkladı. Apple’ın aldığı ödemelerin bir bölümünü de geri ödemesi gerektiğini söyleyen Qualcomm şu an için yapılan sözleşmeler karşısında ne yapacağını bilemez durumda görünüyor.

AB komisyonu yapılan bu maddeyi rekabete engel olarak görüyor ve 1.2 milyar euro para cezasıyla bunun ilk uyarısını yapmış görünüyor.

Apple yaklaşık 5 yıl boyunca Qualcomm’un ödemelerini düzenli olarak aldı. Ödemeler birkaç milyar dolara kadar çıktı ancak komisyon kesin sayıları açıklamayı reddetti. AB Apple’ın alternatif LTE çip üreticilerini bu süre içinde araştırdığını ancak rekabet karşıtı maddeler nedeniyle uzun süredir yeni çip üreticilerinden çip alamadığını da söyledi.

Avrupa Birliği ayrıca Qualcomm’un LTE çipindeki diktatör konumunu kötüye kullandığını ileri sürdü. Bu davada Apple’a karşı vergi yüklemek için herhangi bir yanlış olmadığını da belirtti. AB bu arada önümüzdeki haftalarda 130 sayfalık raporu kamuya açık şekilde yayınlayacak.

Bu karar Apple’ın Qualcomm’a karşı gerçekleştirdiği yasal sözleşmelere aslında aykırı. Bu durumda Apple ve Qualcomm arasında ilerleyen günlerde serin rüzgarların esmesini bekliyoruz.

Bakalım bu çıkmaz nasıl bir çözüme kavuşacak. Gelişmelerden haberdar olmak için site bildirimlerini açık tutmayı unutmayın.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.