Şimdi yükleniyor

iPhone 8’in Kamerası Geliştirilmiş Otofokus ve AR için 3D Lazer Sistemine Sahip Olacak

iPhone 8 Kamerası

iPhone 8’in Kamerası Geliştirilmiş Otofokus ve AR için 3D Lazer Sistemine Sahip Olacak

Fast Company, Apple’ın planlarını bilen bir kaynaktan yeni bilgilere ulaştı ve bu bilgilere göre şirket, iPhone 8’de artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları ve daha tutarlı otofokus için daha iyi derinlik algılamayı sağlayacak, arka kamera üzerinde konumlandırılmış bir 3D lazer sistemi üzerinde çalışıyor.

teknik destek

iPhone 8’in arka (ana) kamerasında bir VCSEL (dikey boşluklu yüzey yayıcı lazer) sistemi kullanıldığı ve bu kameranın daha önce cihaza eklenebileceği yönünde analistlerin spekülasyonlar yaptığını biliyoruz. Apple’ın LENSUM ve Finisar gibi şirketlerden VCSEL bileşenleri aldığını gösteren bazı kanıtlar da bir ara ortaya çıkmıştı ve Fast Company, Apple’ın lazer sensörleri için her iki şirketle de işbirliği içerisinde olduğunu söylüyor.

VCSEL, fotoğraf çekerken daha hızlı otofokus ile birlikte artırılmış gerçeklik için daha hızlı ve daha doğru derinlik ölçümleri sunacak.

Apple’ın iPhone 8 için geliştirilmiş arttırılmış gerçeklik donanımı üzerinde çalışma yapıyor olması, iOS 11’de genişletilmiş gerçekliğe ve ARKit’e odaklanılmasından dolayı şaşırtıcı değildir. Cihazın arka tarafındaki kamera için yeni bir 3D kamera teknolojisi, 2016 yılının Kasım ayının başlarından beri konuşuluyordu ve çoklu tasarım/konsept sızıntıları bu konuşulanları dikkate alarak dikey olarak konumlandırılmış, çift lensli bir arka kamerayı sürekli önümüze getiriyorlardı. Ayrıca, iPhone 8’in ön tarafındaki kameranın, yüz tanımayı mümkün kılacak yeni bir 3D sensöre sahip olması bekleniyor.

Fast Company’nin kaynağına göre, arka taraftaki kamera için VCSEL sistemi üzerinde Apple mühendislerinin çalışma yapmaya devam ettiği söyleniyor ve bu donanımsal özelliğin iPhone 8’e entegre edilip edilmeyeceği yönündeki karar mühendislerin ilerleme kaydetmelerine bağlı.

teknik destek